HDP: Zulme boyun eğmeyerek zalimlere dert olan Seyit Rıza ve arkadaşlarını anıyoruz

İdam edilişlerinin 80’inci yıl dönümünde Seyit Rıza ve arkadaşlarını anan HDP “Bize bıraktığı bu kararlı ve onurlu mücadele sebebi ile Seyit Rıza ve yol arkadaşları önünde saygıyla eğiliyoruz” açıklamasında bulundu.

HDP: Zulme boyun eğmeyerek zalimlere dert olan Seyit Rıza ve arkadaşlarını anıyoruz

HABER MERKEZİ 

Seyit Rıza, oğlu Resik Huseyn ve 5 arkadaşıyla beraber 15 Kasım 1937’de Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 80’inci yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada, “Alevi Kürt halkının ve Türkiye halklarının hafızasından silinemediğini” vurguladı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Dersim halkının, Alevi ve Kürt toplumunun maruz kaldığı tarihsel katliama, baskı, inkâr ve asimilasyon uygulamalarına karşı direnişin, umudun ve mücadele kararlılığının timsali olan Seyit Rıza ve geleneği, 80 sene sonra da haksızlığa karşı mücadelede yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. 

Seyit Rıza, idamların, katliamların, inkâr ve baskının, direnişi ve mücadele azmini yok edemediğinin en önemli örneklerindendir. İdam edilişinin 80’inci yıldönümünde Alevi Kürt halkının ve Türkiye halklarının hafızasından silinemedi, yok edilemedi.

Seyit Rıza’nın mezarı bugün de ailesinden ve Alevi Kürt halkından saklanıyor. Bugün de ‘mezarsızlık’ politikalarının bir devamı olan ‘gömme’ ve ‘yas’ gibi insanî ritüellerden mahrum bırakılıyor. Dersim Katliamı, hala bu ülkenin karanlık tarihinin aydınlatılmamış ve yüzleşilmemiş bir sayfası olarak duruyor. Türkiye toplumu bu karanlık tarihle, katliamlarla, yaşatılan zulümlerle mutlaka yüzleşmeli ve hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlerin ortaya çıkarılması, adaletin sağlanması ve acıların paylaşılması ortak, demokratik ve eşit bir geleceğin mayası olabilir, birlikte yaşam ancak böyle gelişebilir. 

Devletin zulmüne boyun eğmeyerek zalimlere dert olan, ölüme korkusuzca yürüyen Seyit Rıza ve arkadaşlarını, idam edilişlerinin 80’inci yılında minnetle anıyor, anıları ve mücadeleleri önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.” 

1H

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER