Fındıkta Yanma Riski Bulunuyor

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, çotanak sayımı ve fındık rekoltesi hakkında bazı açıklamalarda bulundu.Keskin, fındıkta karanfil sayımının kalkması ile birlikte 3 Haziranda yapılacak olan Çotanak Sayımı’nın Fındık Rekoltesinin...

Fındıkta Yanma Riski Bulunuyor
Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, çotanak sayımı ve fındık rekoltesi hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Keskin, fındıkta karanfil sayımının kalkması ile birlikte 3 Haziranda yapılacak olan Çotanak Sayımı’nın Fındık Rekoltesinin daha doğru tespit edileceğini belirterek "Bu yıl fındıkta çiçek sayımı yapılmayacak. Çiçek sayımı çok da sağlıklı olmuyordu ve çok afaki rakamlar çıkıyordu. Yaklaşık yüzde 20 ve yüzde 30 gibi rakam kaybı çıkıyordu. Bu yıl Çotanak sayımına 3 haziranda başlanacak ve 10 gün sürecek. Hakiki rekolte çotanak sayımlarından sonra ortaya çıkacak. Şuan için bir şey söylemek doğru olmaz. Sayımlardan sonra daha sağlıklı ve ciddi rakamların ortaya çıkmasını bekliyoruz” dedi.

"Bu yıl fındık ürününde geçen yıla göre yüzde yirmi civarlarında eksilme var" diyen Ziraat Odası Başkanı Keskin, ”Geçen yıl Giresun merkezde 20 bin ton fındık üretimi vardı. Bu yıl ise 16 bin ton tahmin ediyoruz. Bu rakamların çotanak sayımından sonra çok daha net ortaya çıkacağını düşünüyorum. Meteoroloji’den aldığımız bilgiye göre ise havaların sıcak gideceği söyleniyor. İnşallah bu yıl temmuz aylarında havalar bize etkili olmaz. Eğer temmuz ayında havalar sıcak giderse fındıkta yanma olayı olabilir. Temennimiz inşallah böyle bir şeyin olmaması. Üreticimizin yapabileceği bir şey yok ama şuan ilaçlama zamanı. Fındık kurduna karşı üreticilerimizi uyarmak istiyorum. Bahçelerini ilaçlasınlar” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER