Erzincan’da Mayıs Ayında Kayak Keyfi

Hava sıcaklığının 27 derece olduğu Erzincan’da kayakçılar 2 bin 950 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı’nda, bahar mevsiminde kayak keyfini doyasıya yaşadı.Erzincan merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 950 metre yüksekliğindeki...

Erzincan’da Mayıs Ayında Kayak Keyfi
Hava sıcaklığının 27 derece olduğu Erzincan’da kayakçılar 2 bin 950 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı’nda, bahar mevsiminde kayak keyfini doyasıya yaşadı.

Erzincan merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 950 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı Doğa Sporları ve Kayak Merkezi’nde kayak severler sezon kapanışını muhteşem bir finalle yaptı. Mayıs ayına rağmen zirvesinde karın eksik olmadığı Ergan Dağı her yaştan kayakçının akınına uğradı. Türkiye’nin kesintisiz en uzun pistine sahip olan kayak merkezinde kimileri uçurtma uçururken, kimileri ise kayak takımlarını alarak zirveye ulaşmak için telesiyejlere koştu.

Yaklaşık bir saat süren tırmanışta, kayakçılar önce kar araçlarına bindi, daha sonra dağın zirvesine ulaşmak için uzun süre yürüdü.

Güneşli ve sıcak havada zirveye ulaşan her yaştan kayakçı, daha sonra kayaklarla inişe geçti. Yaklaşık 1 saat süren kayak keyfi sırasında bazı sporcular küçük kazalarda atlattı.

25 sporcunun katıldığı etkinliğin ardından konuşan kayak severler, mayıs ayında Ergan Dağı’nda kayak yapmaktan büyük keyif aldıklarını ifade ederek, tüm kayakçıları Erzincan’a davet etti. Haziran ayına kadar Erzincan’da kayak yapılabileceğini ifade eden sporcular, “Şehir merkezinde insanlar piknik yaparken, Ergan’da halen kayak yapabilmek büyük bir keyif” diye konuştu.

Ergan Dağı Doğa Sporları ve Kayak Merkezi sezon kapanışına katılan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz ise Kasım'dan Mayıs ayına kadar kayak yapılabilen Ergan Dağı’na tüm kayak severleri davet etti.

Türköz, 12 kilometrelik kesintisiz pist uzunluğuna sahip olan Ergan Kayak Merkezi’nin Türkiye’de en uzun piste sahip olduğunun altını çizerek, “Avrupa’da en uzun ikinci piste sahip olduğunu federasyon yetkililerimiz söylüyor. İkinci etaptaki 4 kilometrelik pistinde şu an kayak yapılabiliniyor. Buradan tüm kayak severlerimizi buraya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kapanış programında son kez kayak antremanı yapma fırsatı bulan minik kayakçılar ise yeni sezonu iple çektiklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER