Erdoğan’ın Kobani olaylarını çarpıtma ısrarı neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan defalarca yalanlanmasına rağmen Kobani'yle ilgili yanlış bilgiler vermeye bugün de devam etti.

Erdoğan’ın Kobani olaylarını çarpıtma ısrarı neden?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “80 vekil çıkardıktan sonra haydi sokağa demek suretiyle bir günde 53 vatandaşımızın nasıl öldüğünü gördük” dedi. Suçladığı ise HDP’ydi. Hatırlattığı 53 insanın öldürülmesi 2014 yılında Kobani olayları esnasında yaşandı. Oysa HDP'nin 80 vekil çıkardığı seçim 2015 yılındaydı. Erdoğan, HDP’yi suçlamak için tarihi bilgileri çarpıtmakta ısrarlı davranıyor. 

IŞİD’in Kobani saldırısı sonrası 90 bin insan Türkiye’ye kaçmak zorunda geldi. Sadece 15 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında 412 sivil yaşamını yitirdi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ABD ziyaretindeydi. Kobani’de savaş şiddetlenince 1 Ekim’de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşmek için Amerika’daki programını yarıda kesti. İmralı’da Abdullah Öcalan ile başlatılan çözüm süreci sürüyordu. Davutoğlu-Demirtaş görüşmesinde çözüm sürecinin devamının risk altında olduğuna vurgu yapılmış, Kobani’ye koridor açılması konusunda bir “konsensüs” sağlanmış, bu da basına açıklanmıştı.

6 Ekim 2014 günü, IŞİD doğu, batı ve güneyden Kobani kent merkezine girdi. Aynı gün Kobani’den Türkiye’ye açılan Mürşitpınar Sınır Kapısı da IŞİD tarafından alındı. Kent ablukaya alındı. Kenti savunan YPG ile sokak çatışmaları şiddetlendi. Aynı gün Erdoğan Antep’in Islahiye İlçesi’ndeydi. Çadırkent Konaklama Tesisleri’nde Suriyeli sığınmacılara seslendi. “Şu anda Ayn ül Arap da diğer adıyla Kobani de buyurun düştü düşüyor” dedi.

Açıklama sonrası HDP, halkı demokratik tepki göstermeye, Kobani’ye sahip çıkmaya çağırdı. Türkiye’nin birçok Kürt ilinde aynı gün halk hem Erdoğan’a tepki hem de Kobani direnişine destek için sokaklara çıktı. Aynı gün Muş Varto’da bir genç polis tarafından öldürüldü. Sonra Batman’da Hüda-Par’lı olduğu iddia edilen kişilerin saldırısıyla bir kişi daha hayatını kaybetti. Tepkiler giderek büyüdü, olaylar iki gün sürdü, 53 insan hayatını kaybetti. 

Selahattin Demirtaş, olaylarda öldürülen 53 kişiden 44’ünün HDP’li olduğunu açıkladı. Ancak Erdoğan ve AKP iktidarı HDP’yi suçlamayı sürdürdü. Diyarbakır’da öldürülen Yasin Börü cinayetini dillendirdi, cinayet üzerinden HDP’yi suçlamayı seçti. Tüm olayların sorumlusu olarak Sehattin Demirtaş'ı hedef gösterdi. Kobani olaylarında 53 insanın öldürülmesinin sorumluluğunu reddeden AKP Hükümeti, kendini pür ü pak olarak kamuoyuna sundu.

Oysa olayların yaşandığı günlerde güvenlik güçlerinin bulunduğu yerlerde hiçbir ölüm vakası yaşanmamıştı. Öldürülen HDP’lilerin kimler tarafından öldürüldüğü dava konusu yapılmadı. Yasin Börü ve bir Hüda-Par üyesi cinayeti dışında açılan dava da olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisi AKP’nin bugün genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmasında yeniden Kobani olaylarını hatırlattı ardından HDP’yi şu sözlerle suçladı:

80 vekil çıkardıktan sonra haydi sokağa demek suretiyle bir günde 53 vatandaşımızın nasıl öldüğünü gördük.”

Yanlış okumadınız. Erdoğan tam olarak böyle dedi.

Hatırlatalım;

Kobani olayları yaşandığında HDP’nin 80 milletvekili yoktu. Hatta HDP herhangi bir genel seçime bile girmemişti. Kürt siyaseti 13 Haziran 2011 seçimlerine bağımsız adaylarla girmişti. Çıkarılan milletvekili sayısı ise sadece 36’ydı.

BDP’li vekiller 28 Nisan 2014’te HDP’ye seçmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi çarpıtmada ısrarına yanıt olarak yeniden yazalım: 53 kişinin yaşamını yitirdiği Kobani olayları Ekim 2014 yılında yaşandı. O dönemde HDP’nin 80 milletvekili yoktu. HDP’nin 80 vekile ulaştığı tarih ise, 5 Haziran 2015 genel seçimleriydi.

Yani Kobani olayların yaşanmasından sekiz ay sonra HDP 80 vekile ulaşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce de HDP’yi aynı şekilde eleştirmişti. Buna karşı Selahattin Demirtaş, HDP, hatta Demirtaş tutuklandıktan sonra avukatları her defalarca Erdoğan’ın tarihi çarptığını açıklamıştı. Ancak buna rağmen Erdoğan bu tarihi bilgiyi çarpıtmaktan anlaşılan zevk alıyor.ARTI GERCEK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER