Epilepsi hastası tutuklunun durumu kötüleşiyor

ADANA - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nde epilepsi hastası tutuklu Selami Keleş'in durumunun gün geçtikçe ağırlaştığını belirten anne Güzel Keleş, oğlunun tahliye edilmesini istedi.

Epilepsi hastası tutuklunun durumu kötüleşiyor

HABER MERKEZİ 

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre cezaevlerinde 357’si ağır olmak üzere bin 25 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunlardan biri de Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan epilepsi hastası Selami Keleş. 

Keleş’e, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden "Cezaevi koşulları yaşamı için tehdit oluşturmayacağı ve yaşamını tek başına sürdürebilir" raporu verildi. Durumunun her geçen gün ağırlaştığını belirten ailesi, Adalet Bakanlığı, Başbakanlığa Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı'na mektup göndererek, Keleş'in ya hastaneye sevk edilip tedavi edilmesini ya da tahliye edilmesini talep etti. Ancak tüm bu başvurulara rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı. 

'TEDAVİSİ YAPILMIYOR'

Geçen hafta Keleş'in görüşüne gittiğini ve arkadaşlarının kollarına girerek onu görüş alanına getirdiğini aktaran anne Güzel Keleş, oğlunun geçen aya göre durumunun daha da kötüleştiğini, görüşme sırasında başını bile kaldıramadığını dile getirdi. Anne Keleş, "Arkadaşları bana, 'Durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Her gün en az iki kez bayılıyor. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. Ama bizim elimizden gelen de kısıtlı’ dediler. Oğlumun durumu içler acısıdır. Bir tedavi bile yapılmıyor. Zaten daha önce bizi tanımıyordu. Bu tanımama durumu daha da artmış durumda" dedi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ: NEDEN TELEVİZYONLARA ÇIKIYORSUN

Keleş'in durumuna ilişkin cezaevi müdürü ile görüştüğünü aktaran anne Keleş, "Sen bir babasın ben de bir anayım. Ne zamana kadar bu işkence devam edecek" diye sorduğunu müdürün de kendisine  "Ben bir şey yapamam. Cezası bitene kadar kalacak burada. Cezası bittikten sonra serbest bırakılır" dediğini kaydetti. Cezaevi müdürünün kendisine "Neden gazete ve TV'lere çıkıyorsun" diye sorduğunu da sözlerine ekleyen anne Keleş, "Ben mecburum. Benim oğlumdur. Canımdır, ciğerimdir, kanımdır. İçim yanıp kanıyor. Savcı da cezaevi müdürü de ve de Cumhurbaşkanı da bilsin ki ne kadar ciğerimin yandığını. Onların da çocukları var. Bir annenin oğlunu bu şekilde görmesinden daha kötü ne olabilir ki. Bizler, tedavisinin yapılmasını ve tekrardan hastaneye sevk edilip rapor alınmasını istiyoruz” diye konuştu. MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER