Dünyanın En Büyük Sanatçılarının Gözünden “Başka Hayatlar”

İstanbul’da şimdiye kadar yapılacak olan en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, Türkiye’nin ve dünyanın en saygın fotoğraf sanatçıları ile 9 Ekim 2015 tarihinde başlıyor.ABD, Asya,...

Dünyanın En Büyük Sanatçılarının Gözünden “Başka Hayatlar”
İstanbul’da şimdiye kadar yapılacak olan en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, Türkiye’nin ve dünyanın en saygın fotoğraf sanatçıları ile 9 Ekim 2015 tarihinde başlıyor.
ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 60’a yakın sanatçıyı bir araya getiren Fotoİstanbul, 8 Kasım 2015 tarihine kadar fotoğraf severlerce izlenebilecek. Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 40 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap, imza günleri ve ustalarla söyleşi etkinlikleri ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda, Ortaköy Yetimhanesi, Ortaköy Sanat Merkezi, Köyiçi Kartal Meydanı, Barbaros Bulvarı - Ertuğrul Tekke Camii yanı (Nobel İlaç karşısı), Beşiktaş İskele - Mimar Sinan Üni. Eski Fen-Edebiyat Fakültesi boş alanı ve Beşiktaş Çarşı CHP İlçe Başkanlığı önü yer alacak festival, bir kez daha milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturacak.
Festival ekibi temanın içeriğini şöyle tanımlıyor:
“Bizim ilgi alanımız daha çok kim olmadığımız, yani ‘başka’larımız. Başkalarımızı anlamak ve tanımak istiyoruz. Değişmeleri umuduyla değil, sadece oldukları gibi. Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz.”
KOUDELKA VE ROBERT FRANK FOTOSEVERLELE BULUŞACAK
Fotoİstanbul; Yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Josef Koudelka başta olmak üzere, Anders Petersen, Atta Kim ve Stanley Green gibi dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı 20’ye yakın yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Ayrıca 20. yüzyıl fotoğrafçılığının önde gelen figürlerinden biri olan Robert Frank da katılacak. Festivalde Türkiye’den ise, aralarında Sıtkı Kösemen, Haluk Çobanoğlu, Laleper Aytek, Kürşat Bayhan, Meltem Işık ve Cemre Yeşil gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı yer alıyor.
ARA GÜLER’E ÖZEL BÖLÜM
Bu yıl Fotoİstanbul “Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde Ara Güler’e özel bir bölüm hazırlıyor. Usta’nın bugüne kadar görülmemiş fotoğraflarının da yer alacağı kapsamlı serginin yanı sıra Ara Güler fotoğrafı üzerine bir panel düzenlenecek. Yine bu çerçevede fotoğraf tarihinin akışını değiştiren Amerikalı fotoğrafçı Robert Frank’in hayatını ve çalışmalarını yansıtan önemli bir sergi, Fotoİstanbul’da özel bir bölümde fotoğraf severlerin beğenisine sunulacak.
FOTOĞRAF YARIŞMASI DA YAPILACAK
Bu yıl Fotoİstanbul festival etkinliklerine Instagram’da yapılan bir fotoğraf yarışması da eklendi. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Festival süresince bu yarışmada ilk yüze giren fotoğrafçıların eserlerini görme imkânı da olacak.
Etkinlik Tarihi: 9 Ekim - 8 Kasım arası Ortaköy Yetimhanesi’nde saat 20. 00’da gerçekleştirilecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER