Diyarbakır Newroz programı netleşti

Newroz'a HDP Eş Geneş Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk ve Ahmet Türk konuşmacı olarak katılacak. Programda çeşitli sanatçılar da yer alacak.

Diyarbakır Newroz programı netleşti

HABER MERKEZİ-Diyarbakır Newroz tertip komitesi, “Newroz Direniştir; Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” sloganı ile gerçekleştirilmesini planladığı 2018 Newroz’u ile ilgili HDP İl Binası'nda basın açıklaması yaptı. Kürtçe açıklamayı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Naşide Toprak, Türkçe açıklamayı ise HDP İl Eşbaşkanı M. Şerif Çamcı okudu.

2018 Newroz’unun Ortadoğu ve bölgede savaşın, işgalin, kriz ve kaosun hüküm sürdüğü bir ortamda karşıladıklarını belirten Çamcı, “Yüzyıllık zulüm ve inkâr tarihinin ancak direnişle aşılacağı noktasına dayanmıştır. Özgürlük mücadelemizin öncüsü kadınlar, bugün direnişte de en ön safta yer almakta, kadını yaşamın öznesi yapma mücadelesini, 8 Mart’tan aldığı coşkuyla 2018 Newroz’ una taşıma iddiasını kararlılıkla sürdürmektedir. Ortak vatanda eşit yurttaşlık, demokratik çözüm, faşizmin tüm uygulamalarına karşı mücadele, tecridin kaldırılması, tek tip dayatması ve son olarak Afrin operesyonları halklarımızın esas gündemini oluşturmaktadır. 2018 Amed Newroz’unu bu gündemlerle karşılıyoruz” dedi.

“NEWROZ ÇALIŞMASI İÇİN BİN 200 KİŞİ SEFERBER OLDU”

Bu yılki Newroz’un ön çalışmaları ve Newroz günü için bin 200 kişinin seferber olduğunu belirten Çamcı, “Bugünün özgürlük bayramı coşkusunda geçmesi için tüm ayrıntılar hassasiyetle planlanmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından Amed Newroz’una katılmak isteyen veya davet edilmesi düşünülen heyet ve şahsiyetlerle ilgili çalışmamız da son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Yoğun bir ilginin ve katılımın konuklar düzeyinde de gerçekleşeceği görülmektedir. Amed Newroz Tertip Komitesi olarak, komiteyi oluşturan tüm bileşenler adına halkımızı Newroz özgürlük bayramına davet ediyor; “Newroz Direniştir; Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla bir kez daha Amed’e yaraşır bir tarzda tarihi rolünü yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

"TÜM PARTİLER NEWROZ’A DAVET EDİLDİ"

Basın açıklamasının ardından Çamcı’ya, kimlerin davet edildiği, davet edilenlerin isimlerinin netleşip netleşmediği soruldu. Tüm bölge partilerine davetiye gönderildiğini ifade eden Çamcı, “Yurt dışına bin 200’ün üzerinde davetiye gönderildi. Türkiye’de ise halkımıza kan kusturan siyasi partiler dışında tüm siyasi partilere davetiye gönderildi” diye konuştu.

NEWROZ PROGRAMI NETLEŞTİ

Öte yandan Diyarbakır 2018 Newroz’u programı da netleşti. 21 Mart Çarşamba günü Amed Newroz alanında yapılması planlanan etkinlik saat 10.00’da başlayacak. HDP Eş Geneş Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk ve  Ahmet Türk’ün konuşmacı olarak katılacağı Newroz’da, sanatçılar Halime Ömeri, Xéro Abbas, Rojhılat Ma ve Bandista Müzik grubu sahne alacak.

Artı gerçek Remzi BUDANCİR

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER