Dicle Nehri'nde Kano Yarışı Düzenlendi

Batman’ın antik kenti olan Hasankeyf ilçesinde kano yarışı düzenlendi. Gençlik festivali kapsamında düzenlenen kano yarışması renkli görüntüler oluşturdu.Hasankeyf Kaymakamlığı ve Hasankeyf Belediyesi tarafından düzenlenen gençlik...

Dicle Nehri'nde Kano Yarışı Düzenlendi
Batman’ın antik kenti olan Hasankeyf ilçesinde kano yarışı düzenlendi. Gençlik festivali kapsamında düzenlenen kano yarışması renkli görüntüler oluşturdu.

Hasankeyf Kaymakamlığı ve Hasankeyf Belediyesi tarafından düzenlenen gençlik festivali büyük ilgi gördü. Bisiklet yarışması ve tekvando gösterisi sonrasında Dicle Nehri'nde kano yarışması düzenlendi. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ve aralarında Hasankeyfli gençlerin de bulunduğu kano yarışmacıları renkli görüntüler oluşturdu. Kesmeköprü mevkiinde başlayan ve Hasankeyf eski köprü ayaklarında son bulan 5 kategorilik yarışmaya Türkiye genelinden 10 kulüp, 25 sporcu katıldı. Hasankeyfli gençler ilçede daha önce keleklerle yarışların yapıldığını, şimdi ise deniz kanosuyla bu yarışmaların yapıldığını ifade ederek “Kano kullanmak için kaymakamlığın desteği ile açılan kursta eğitim gördük. Buradaki gençler bu spora gönül vermiş gençlerdir” ifadelerini kullandı. dedi

Hasankeyf Kaymakamı Ceyhun Dilşat Taşkın, Hasankeyf gençlik projesinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edildiğini ifade ederek, önemli büyük bir proje olduğunu söyledi. Kaymakam Dilşat Taşkın, projenin amacının gençleri değişik spor dalları ile buluşturmak ve kültürel etkinliklerle bir araya getirmeyi hedeflemek olduğunu belirterek, "Hasankeyf Belediyesi ile Hasankeyf Kaymakamlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü bir projedir. Projede öncelikle 10 adet kano, bir adet zodyak bot ve kano ekipmanı, 30 adet dağ bisikleti ve tekvando malzemeleri satın aldık. Bunları aldıktan sonra antrenörlerimizle anlaştık ve esasen vücut yapıları ile vücutları güçlü olan ve sporlara yabancı olmayan Hasankeyli gençler ki Hasankeyfi karış karış bilirler, onları bu kano ve bisikletlerle buluşturduk” dedi.

Kaymakam Dilşat Taşkın, ilçeye turistlerin gelmesi için de çağrıda bulunarak, Hasankeyf'te kale bölgesi hariç görülmeye değer 19 adet tarihi yerlerin olduğunu kaydetti.

Bursa ilinden kano yarışması için Hasankeyf’e gelen Pembe Yılmaz Türk ve Pınar Bulmuş, Hasankeyf’e ilk defa geldiklerini ve yarışmada iddialı olduklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER