Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 530'a yükseldi; Ruhani'den skandal itiraf!

Doğu Kürdistan ve Kürdistan Bölgesi'nde meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 530'a yükseldi. Yaralı sayısının ise 7 bin 156 kişiyi geçtiği belirtiliyor.

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 530'a yükseldi; Ruhani'den skandal itiraf!

HABER MERKEZİ  İran devlet televizyonu depremin kerpiçten yapılmış evlerin bulunduğu bölgelerde büyük yıkıma neden olduğunu söyledi. Açıklamada, depremin yol açtığı toprak kaymalarının da kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığı belirtildi.

EN BÜYÜK HASAR SERPOL ZEHAB'DA

İran 14 ilinin depremden etkilendiğini ve Kirmanşah eyaletindeki 85 bin nüfuslu Serpol Zehab şehrinin depremde en çok hasar gören bölge olduğu açıkladı. Yardım görevlileri, battaniye, çadır, giyecek, ilaç ve içme sularını saklamak için büyük bidonlara acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yetkililer, depremde en az 30 bin evin yıkıldığını ve en az 2 köyün tamamen tahrip olduğunu belirtti. İran Kızılay'ı, 70 binden fazla kişinin kalacak yer sıkıntısı yaşadığını açıkladı.

İran'da 3 günlük ulusal yas ilan edildiği belirtildi.

RUHANİ BÖLGE'YE GİTTİ; DEVLETİN YAPTIĞI KONUTLAR YERLE BİR OLMUŞ

BasNews'in haberine göre, deprem bölgesini bugün ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den skandal bir itiraf geldi. Ruhani, "Devletin yaptığı konutlar yerle bir olmuş" açıklaması yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Doğu Kürdistan'ı vuran 7,3 büyüklüğündeki deprem sonrası yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Kirmaşan vilayetinde incelemelerde bulundu.

Ruhani, burada yaptığı konuşmada eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hükümeti döneminde başlatılan sosyal konut projesini eleştirdi.

Felaketi yerinde inceleyen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, dar gelirliler için yapılan toplu konut projelerine dikkati çekerek "Devlet denetiminde yapılan konutlar yerle bir olmuş halbuki onun yanında halkın kendisi tarafından yapılan bina sağlam kalmış. Demek ki bu projelerde bazı sorunlar var" açıklamasında bulundu.

"Mesken-i Mehr" olarak adlandırılan İran'daki sosyal toplu konut projeleri İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde dar gelirlilere yardım amacıyla başlatılmıştı.

Bölgede yıkılan evlerin çoğunun dar gelirliler için yapılan toplu konutlar olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER