Demokrasi Ve Barış Konferansı

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, çözüm sürecine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Bir daha geri dönüşüme dair herhangi bir yaklaşım olursa onun önüne hep beraber duracağız" dedi.Sürmeli Otel'de gerçekleştirilen...

Demokrasi Ve Barış Konferansı
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, çözüm sürecine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Bir daha geri dönüşüme dair herhangi bir yaklaşım olursa onun önüne hep beraber duracağız" dedi.

Sürmeli Otel'de gerçekleştirilen 'Demokrasi ve Barış Konferansı'na BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder ve sanatçı Arif Sağ katıldı. Kışanak, yaptığı konuşmada, çözüm sürecine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Bir daha geri dönüşüme dair bir yaklaşım olursa onun önüne hep beraber duracağız. Bu görüşmelerin açık olması, siyasi sorumluluk alınması, Öcalan ile devlet heyetinin yaptığı görüşmeler, Barış ve Demokrasi Partisi'nin katkılarıyla da yürütülmesi böylesi kritik önemli ve tarihi bir aşamaya gelmiştir. Aynı zamanda, hepimize görev ve sorumluluk yüklemiştir" dedi.

'Yeni Anayasa' sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Kışanak, "Anayasa bu ülkenin tüm renklerine, farklılıklarına, inançlarına özgürlük getirmeyecekse yeni bir anayasa olmayacaktır. Biz, yepyeni bir anayasa istiyoruz" şeklinde konuştu.

BDP İstanbul Milletvekili Önder, barışın sıkça dile getirilmesiyle demokrasinin anahtarı olabileceğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Barışın tek anahtarı demokrasi değildir, adalet, eşitlik ve demokrasi bir arada olur ve bir arada kalırsa barışın kalıcı bir şekilde tesisi o şartlarda ancak mümkün olacaktır" Önder, barışın iki taraflı bir müzakere süreci olduğuna dikkati çekti.

Sanatçı Arif Sağ da, "Bu toplumda, bu barış sevdasını tartışarak kalıcı kılacağız, tartışmadan bunu yapmayacağız. Kendi içimize sindirerek yapacağız" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER