Danıştay Başkanı Karakullukçu: “biz Artık İleri Bir Toplumuz, Kendimize Yakışan Bir Anayasamız Olsun”

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türk İdari Yargı Sistemi ve Danıştay” konulu konferansa katıldı.Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, konferansta yaptığı konuşmada, “Hepimiz...

Danıştay Başkanı Karakullukçu: “biz Artık İleri Bir Toplumuz, Kendimize Yakışan Bir Anayasamız Olsun”
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türk İdari Yargı Sistemi ve Danıştay” konulu konferansa katıldı.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, konferansta yaptığı konuşmada, “Hepimiz belirli kavramlardan bahsediyoruz. Devlet diyoruz, hükümet diyoruz, bakanlık diyoruz, başbakanlık diyoruz. Hep bu kavramlardan bahsediyoruz. Mutlaka bu sıralarda oturan özellikle öğrenci arkadaşlarım bu terimlerle sıkça karşılaşıyor; ama anlamlarını bilmiyoruz” dedi.

Karakullukçu, Anayasa ve hukuk sistemine de değinerek, "1982 Anayasası’na baktığınızda halkın yüzde 95’i evet demiştir ama biz buna razı değiliz. Bu bizim milli irademize uymadığı için razı değiliz. Bir de deniyor ki biz bunu kabul ederken yeterince özgür değildik. Üzerimizde baskı vardı. Salonda şuan 500-600 kişi varız, mutlaka bazı noktalarda ayrılabiliriz. Ama çoğunluğun kabul edebileceği ve sosyal ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde önceden gelişmekte olan ülkeler değerinde denirdi, biz bu sınırları çoktan aştık. Biz artık ileri bir toplumuz. Kendimize yakışan bir anayasamız olsun" diye konuştu.

Konferansa Vali Yardımcısı Vefa Kaya, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Erkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansın sonunda Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’ya plaket takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER