Chp Konak Adayı Pektaş'tan Mahkemeye Twıtter İtirazı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak Belediye Başkan Adayı Sema Pekdaş, Twitter'a erişim yasağı kararının 'acilen kaldırılması" için İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne gönderilmek üzere İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi...

Chp Konak Adayı Pektaş'tan Mahkemeye Twıtter İtirazı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak Belediye Başkan Adayı Sema Pekdaş, Twitter'a erişim yasağı kararının 'acilen kaldırılması" için İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne gönderilmek üzere İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne itiraz dilekçesi verdi.

Avukat Serkan Cengiz’in vekaletinde gönderilen dilekçede, bu yasaklamanın gerek Anayasa gerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10.maddesinden kaynaklanan bilgiye erişim ve bilgi paylaşımında bulunma hakkının demokratik toplum devleti gereklerine aykırı olarak engellendiğine dikkat çekildi. Pekdaş, “Hangi gerekçeye dayanırsa dayansın böylesi genel bir yasağın demokratik hukuk devletinde kabulünün mümkün olmadığını belirterek "İfade ve bilgiye ulaşma özgürlüğünün çağımız toplumu açısından ne derece önem taşıdığı, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere ülkemizin taraf olduğu pek çok uluslararası kurum ve sözleşme tarafından da ortaya konulmuştur. Çağdaş toplum, kendini rahatsız etse bile başkalarının düşüncelerine ve değer yargılarına saygı göstermeyi bilen, tolerans sahibi kişilerden müteşekkil bir toplumdur.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER