'Bu anayasa değişikliğiyle bal arısı gibi olursun'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni yatırımlar için işadamlarından risk almalarını istedi.

'Bu anayasa değişikliğiyle bal arısı gibi olursun'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendileri için salt finans değil, reel sektörün çok önemli olduğunu belirterek, işadamlarından ekonomiyi canlandırmak için her türlü adımı atmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

DÖVİZ SİLAHIYLA ÜZERİMİZE GELİYORLAR: Son günlerde döviz kurunu silah olarak kullanıp yine üzerimize gelmeye başladılar. Varsın gelsinler. Biz de alternatifleri üretiyoruz. Bizim bu saldırıyı karşılayacak gücümüz vardır. Kur artışının ekonomik rasyonalitesi yok. Bizim sorunumuz süratli hareket edememek. İlgili kurumlarımız bekleyip meseleyi etraflıca değerlendirdikten sonra ihtiyatlı bir şekilde harekete geçiyor. Oyunların gayet iyi farkındayız.

BİZİM İÇİN REEL EKONOMİ ÖNEMLİ: Döviz kurundaki suni şişkinliğin giderilmesiyle birlikte piyasalardaki bekle gör politikasının da sona ereceğini düşünüyoruz. Ortada üstesinden gelinemeyecek bir mesele yoktur. Türkiye ekonomisinin bugünkü sıkıntıları atlatacağına yürekten inanıyorum. İhracatta daralma mı yaşıyoruz, hemen karşı atağa geçip yeni pazarlara yönelerek 1 trilyon dolarlık dış ticaret hedefimize kilitlendik. Büyümede sorun mu baş gösterdi, hemen üretimi artırıp yatırımları teşvik edip en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefine sıkı sıkıya sarılalım. Bizim için reel ekonomi çok önemli, salt finans değil.

İŞADAMLARI RİSK ALMALI: Türkiyenin bugün kendisine inanan güvenen yatırımcılara, işadamlarına, girişimcilere ihtiyacı vardır. Bu işi geciktirmeyin, yatırımlarınızı yapın. Bu ülkede güven, istikrar var. Risk alın, risk almadıktan sonra bu iş yürümez. Yatırımlarımızı, siparişlerimizi, istihdamı artırmak için ne gerekiyorsa yapıp ekonomi çarklarının işleyişine ivme kazandırmalıyız. Hayat risktir. Sorumluluk hisseden herkesi harekete geçmeye çağırıyorum.

SURİYE: Suriye meselesinin çözümü konusunda oldukça ümit verici gelişmeler yaşanıyor.

İKİ MİLYON DOLARA VATANDAŞLIK: Küresel vatandaşlık anlayışıyla burayı merkez alarak burada toparlayalım. İki milyon dolarlık yatırım yapana vatandaşlık hakkı verilecek. Operatör şirketleri siz kurun. Siz kurun bakın ondan sonra onlar nasıl çalışmaya başlıyor. Bu süreçte finans sektörünün reel sektöre destek vermesi önem sağlıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ: Yeni anayasanın önünde durmak için elinden ne geliyorsa iki siyasi parti bunu konuşuyor. Birbirini bu denli yoran siyaset anlayışıyla neticeye varamazsınız. Nihai kararı verecek olan millet. Şu anda milli iradeye dahi hazmedemeyen ona bu işin götürülmesini hazmedemeyen bir anlayış var. Bu fırsatları en iyi şekilde kullanarak 2023 hedeflerimize odaklanmalıyız. Ekonomimizin tüm aktörlerine güveni tamdır. Anayasa değişikliği ülkemize doping etkisi yapacaktır. Yeni Türkiye önünde kimse duramayacaktır. Basit bir ifade ile söylüyorum. Tüm siyasi partiler alanlarda yeni anayasa dediler. Parlamentoda yeni anayasanın önünde durmak için iki siyasi parti bunu konuşuyor. Edep adap hiçbir şey bilmeden ifadelerle engellemenin gayreti içindeler. Böyle bir iç tüzükle bu parlamento yürümez. Bu denli yoran siyasi anlayışla neticeye varamazsınız. Dersini çalışarak gelen bir anlayış yok. Amerika’da uygulama farklı olabilir, Avrupa’da farklı olabilir. Bunları gözden geçirmeden konuşma yapıyorlar. Sevgili dostlar başkanlık sistemini uygulayan ülkelerinki bizim olmazsa olmazımız mı? Biz daha farklı bir sistem oluşturamaz mıyız? Bir yerden farklı bir şey alırsın, bir başkasından farklı bir şey alırsın. Bu anayasa değişikliğiyle bal arısı gibi olursun. Kendi tarihimden olan bir altyapım var, dünyaya yeni bir anlayışla çıkabiliriz. Bunun kararını verecek olan millettir. Parlamento o metni hazırlıyor. Nihai kararı da verecek olan millettir. Milli iradeye dahi hazmedemeyen, bu işin götürülmesini hazmedemeyen bir grup var. İkinci turdan sonra millete gidecek yol açılır umarım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER