Bina yükselen bölgelerden cenazeler çıkıyor

Şırnak, Cizre, Nusaybin ve Yüksekova’da TOKİ konutlarının yapımı sürerken, konutların yükseldiği bölgelerde son bir yılda en az 26 cenaze çıkarıldı.

Bina yükselen bölgelerden cenazeler çıkıyor

HABER MERKEZİ 

2015 ile 2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası binlerce evin yıkıldığı Şırnak merkez ve Cizre ilçesi, Mardin'in Nusaybin ve Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan konutların inşası sürüyor. Yasak sürerken meydana gelen çatışmalar sırasında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği kentlerde yapımı süren konutların kazı çalışmalarında, cenazeler çıkmaya devam ediyor. Konutların yapıldığı alanlarda şimdiye kadar en az 26 cenaze çıkarıldı. Çıkarılan cenazelerin bazıları farklı illerdeki adli tıp kurumlarına gönderildi, bazıları ise çıkarıldığı kentte bulunan kimsesizler mezarlıklarına defnedildi.

Çatışmaların yoğun yaşandığı ve yıkımın büyük olduğu Şırnak, Cizre ve Nusaybin'de halen çıkarılmamış cenazelerin bulunduğu tahmin ediliyor. Konutların yapıldığı bölgelerde yer yer ağır kokuların gelmesi bu ihtimali güçlendiriyor. Yine Cizre'deki yasak döneminde ambulans beklerken öldürülen 9 kişinin cenazelerine halen ulaşılmış değil. Avukatların daha önce bölgedeki cenaze tespit işlemlerinin henüz bitirilmemesinden kaynaklı çalışmalarının durdurulması için yaptığı başvuruya ise halen cevap verilmedi.

Konutlar için yapılan kazı esnasında bulunan 26 cenazenin çıkarıldığı tarih ve yerler şöyle:

- 8 Ekim 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde TOKİ’lerin yapıldığı Dicle Mahallesi’nde bir evin bahçesine gömülü 3 cenaze çıkarıldı.

- 20 Ekim 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Fırat Mahallesi'nden 2 cenaze çıkarıldı.

- 17 Aralık 2016 tarihinde Nusaybin’in Yenişehir Mahallesi’nde 1 cenaze bulundu.

- 16 Ocak 2017 tarihinde Nusaybin’in Fırat Mahallesi’nde hafriyat çalışmaları sırasında 1 cenaze bulundu.

- 3 Mayıs 2017 tarihinde Mardin Emniyet Müdürlüğü, Nusaybin’de battaniyelere sarılı 2 cenaze bulunduğunu açıkladı.

- 1 Haziran 2017 tarihinde Nusaybin’deki TOKİ inşaatı alanında 1 cenaze bulundu.

- 7 Haziran 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde ilan edilen yasakta çok sayıda kişinin öldüğü bodrumların olduğu bölgede 1 cenaze bulundu.

- 10 Haziran 2017 tarihinde Cizre’nin Yafes Mahallesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na çatışmaların yaşandığı mahallelerden çıkarıldığı belirtilen 2 cenaze defnedildi.

- 24 Temmuz 2017 tarihinde Nusaybin’deki TOKİ konutlarının yapıldığı Fırat Mahallesi’nde 1 cenaze bulundu.

- 21 Eylül 2017 tarihinde Nusaybin’in yıkılan mahallelerindeki TOKİ inşaat sahasında 1 cenaze bulundu. Yine Eylül ayı içerisinde kimliği belirsiz 2 cenaze çıkarıldı.

- 2 Ekim 2017 tarihinde Nusaybin’in Fırat Mahallesi’nde molozlar arasında toprağa gömülü 1 cenaze bulundu.

- 16 Ekim 2017 tarihinde Şırnak'ın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki TOKİ tarafından yapılan konutlar alanında 1 cenaze bulundu. - 14 Kasım 2017 tarihinde Şırnak’taki TOKİ konutlarının yapıldığı alanda battaniyeye sarılı 2 cenaze bulundu.

- Çatışmaların yaşandığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde son bir yıl içerisinde yıkımın gerçekleştiği mahallelerde en az 5 cenaze çıkarıldı.MA

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER