Bilinçsiz Klima Kullanımı Bütçeye Ve Sağlığa Zarar Veriyor

Yozgat Makine Mühendisler Odası Başkanı Tahir Demirel, gereğinden fazla kapasitede seçilmiş ve bilinçsiz kullanılan klimaların bütçeye olduğu kadar insan sağlığına ve çevreye de büyük zararlar verdiğini söyledi.Yozgat Makine Mühendisler...

Bilinçsiz Klima Kullanımı Bütçeye Ve Sağlığa Zarar Veriyor
Yozgat Makine Mühendisler Odası Başkanı Tahir Demirel, gereğinden fazla kapasitede seçilmiş ve bilinçsiz kullanılan klimaların bütçeye olduğu kadar insan sağlığına ve çevreye de büyük zararlar verdiğini söyledi.

Yozgat Makine Mühendisler Odası Başkanı Tahir Demirel, klimanın kışın soğukta ısınmak, yazın sıcağında serinlemek için dizayn edilmiş bir konfor aracı olduğunu belirterek, “Klima doğru kullanıldığında sağlıklı ortam sağlar. Ama doğru kullanılmazsa klimalı hayat kabus olur. Klima alırken öncelikli olarak enerji verimliliği yüksek ‘A’ tipi cihazlar tercih edilmelidir. Alacağınız klimaların mutlaka ulusal ve uluslararası standartlara uygunluk belgeleri olmalıdır. Klimaların servis hizmetlerini verecek yetkiliye kolaylıkla ulaşılabilmelidir. Bir başka deyişle satış, dağıtım, kurulum gibi hizmetleri standartlaştırılmış, bayilik ağları iyi işleyen firmaların klimaları tercih edilmelidir” dedi.

Klimalardan daha iyi verim alabilmek için ortamın tozluluk derecesine göre filtre temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Demirel, “Klimada filtre temizliği işareti yandığında duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtreleri 15 günde bir, tavan tipi klima cihazlarının filtreleri ise yılda bir kez temizlenmelidir. Zamanında değiştirilmeyen filtrelerin sağlığınızı tehdit edebileceğini, özellikle bundan çocukların ve yaşlıların daha çok etkileneceğini unutmayın ve de filtrelerin zamanında değişimin yapılmasını sağlayın” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER