Başpehlivanlar Kağıthane’de Ter Döktü

Türkiye’nin en ünlü başpehlivanları Kırkpınar’dan önce Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde er meydanına çıktı. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı güreşlerde Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara birinci oldu.Kağıthane Belediyesi...

Başpehlivanlar Kağıthane’de Ter Döktü
Türkiye’nin en ünlü başpehlivanları Kırkpınar’dan önce Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde er meydanına çıktı. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı güreşlerde Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara birinci oldu.

Kağıthane Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 19’uncu Kağıthane Yağlı Güreşleri, Türkiye’nin en ünlü başpehlivanlarını Kağıthane’de ağırladı. Tarihi Kırkpınar öncesi Kağıthane’de son sınavlarını veren başpehlivanlar, er meydanında birincilik için mücadele etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ordu bölgesi başpehlivanlarından Recep Kara, bu yıl Kırkpınar’da birincilik almak istediğini belirterek, “Hedefimiz tabi tarihi Kırkpınar güreşleri. 1 ay gibi kısa bir süre kaldı. 70 tane başpehlivan bu sene kol bağlayacak. Herkesin hedefi birinci olmak. Bizim de hedefimiz birinci olmak. Hazırlandım. Geçen sene finalde kaybetmiştim. İnşallah altın kemeri Ankara’ya, Ordu’ya götürürüz. Kağıthane güreşleri Kırkpınar’dan sonra yapılan en büyük güreşlerden birisi. Ata sporu seviliyor, değer veriliyor” diye konuştu.

ÜNLÜ PEHLİVANDAN “DEVLET SPORCU UNVANI” İSTEĞİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi başpehlivanı Şaban Yılmaz, ata sporu güreşe sahip çıktıklarından dolayı Kağıthane Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Kırkpınar öncesi Kızılcahamam’da bir hazırlık dönemi geçiriyoruz. İnşallah Kırkpınar’da şampiyon oluruz. Ankara Büyükşehir’e ve Karadeniz’e inşallah altın kemeri götürürüz. Ecdadımızdan gelen bir ata sporumuz. Gençleri teşvik etmek ve imkan sağlamak lazım. İnşallah inanıyorum ki, değerli başbakanımız devlet sporcu unvanı verecek” dedi.

Ata sporu güreşin nesilden nesle aktarılmasını sağlayan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise, “Şehrin ortasında, yağlı güreşler için uygun bir alan. Tarihi bir alan olması sebebiyle bir farklılık oluşturuyor. Tabi burada bu farklılığı başpehlivanlarımızın gelişi daha da anlamlı bir hale getiriyor. Ülkemizin yetiştirdiği 29 değerli başpehlivanlarımız burada mücadele ediyorlar” dedi.

Başkan Kılıç’a Kağıthane Güreşler Ağası Yusuf Yoldaş güreşe verdiği destekten dolayı altın kemer taktı. Saatlerce süren çekişmeli mücadelenin ardından Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara rakibini yenerek birinci olmaya hak kazandı. Kara’nın kupasını Başkan Kılıç verirken, Kara elde ettiği birincilik karşısında mutlu olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER