Başkent’te Erzurum Tanıtım Günleri

Erzurum Tanıtım Günleri’nin 3’üncüsü, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Açılışa Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve çok...

Başkent’te Erzurum Tanıtım Günleri
Erzurum Tanıtım Günleri’nin 3’üncüsü, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Açılışa Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmasına Erzurum’un bir ilçesi olan Aziziye’ye değinerek başlayan Bakan Güllüce, “Ben yıllardır Aziziye’yi gündeme getiririm. Her Erzurumlular gününde ve Erzurumlular gecesinde Aziziye’yi gündeme getiririm. Hatta bunun film, tanıtım haline getirilip Türkiye’ye tanıtılması lazım. Dünyada tüm vatanseverlere, vatanlarını sever tüm dünya halklarına tanıtılması lazım derim. Tek örnektir bu. Bütün dünyada sivilleri asker korur ama Aziziye’de askeri sivil korumuştur. Bu dünyada tek örnektir. Bizim 2’inci Çanakkale’mizdir. Aziziye’nin bir tanıtım kampanyası, bir tanıtım filmi oluşturulması lazım, çok derin bir şekilde anlatılması lazım” diye konuştu.

Erzurum’un Malazgirt Savaşı’ndan önce Türkleşmeye, Müslümanlaşmaya başladığını kaydeden Güllüce, Erzurum’un Türkiye’nin ruh dünyasına, fikir dünyasına, bilim dünyasına hizmet eden çok değerli insanlar yetiştirdiğini ve bunların tanıtılması gerektiğini söyledi. Atatürk Üniversitesi’nin iyi tanıtılması gerektiğini vurgulayan Güllüce, Dadaş kelimesinin iyi anlatılmadığını kaydetti.

“BU DÖNÜŞÜMÜN DE KÜLTÜREL DERİNLİKLERİNE DİKKAT EDİLEREK YAPILMASI LAZIM”

Güllüce, “Vali, belediye başkanı, Ankara el ele verelim hem Erzurum’u hem bütün Doğu Anadolu Bölgesi’ni ayağa kaldıralım ki göç dursun. Göç oldukça kültür sekiyor, kültürel sıkıntılar oluyor. Göç oldukça ekonomi alt üst oluyor” dedi.

Kentsel dönüşüm sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bir seferberlik ilan etmek durumunda olduklarını belirten Bakan Güllüce, “Erzurum’un çok daha buna önem vermesi lazım. Çöküntü alanlarının çok fazla oluşu, göçün çok fazla oluşu, bir de deprem kuşağının tam göbeğinde oluşu, Erzurum’un kentsel dönüşümü hızlandırması ve çabuk yapması gerekiyor. Tabi bu dönüşümün de kültürel derinliklerine dikkat edilerek yapılması lazım” diye konuştu.

“Türkiye’de göçü önlemek ve Doğu Anadolu’muzun kalkınması için DAP’ın ciddi olarak ele alınması hükümetimizce gerekiyor” diyen Güllüce, 2 gün önce Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Doğu Anadolu’nun kalkınmasıyla ilgili 4 saate yakın bir toplantı yaptıklarını anlattı.

“ERZURUM YATIRIM YAPILABİLECEK BİR BÖLGE”

Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise, “Tanıtımdan amacımız Erzurum’un tanınmayan, bilinmeyen Erzurum’a gelemeyen insanlarımıza ulusal bazda Erzurum’umuzu tanıtmak. Stantlarda esnaflarımız, işadamlarımız ürettikleri ürünleri tanıtma imkân ve fırsatı buluyoruz. Stantlara baktığınız zaman bu stantlarda el işi işçiliği olan halılar, dikiş nakış örgüleri hepsi sergileniyor” diye konuştu.

Erzurum’un etinin çok meşhur olduğuna da değinen Sekmen, “Cağ kebabımız meşhur. Erzurum’umuzun bu meşhur ürünlerini de tanıtma fırsatı buluyoruz. Belediyelerimiz burada yaptıkları imkan ve hizmetleri tanıtma fırsatı buluyorlar” dedi.

Büyükşehir Belediyesi standında da yaptıkları ve yapacakları projelerin fotoğraflarının olduğunu anlatan Sekmen, “Erzurum yatırım yapılabilecek bir bölge. Doğu’nun merkezi, Ortadoğu’nun merkezi konumunda. Orada bir yatırım yapan kardeşimiz hem Batı’ya, hem Doğu’ya, hem Ortadoğu’ya ürününü satabilme imkanı var. Bunun için biz belediye olarak yatırım yapmak isteyen her kardeşimize öncü olmaya, destek vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Erzurum ayrıca teşvik bölgesi. İnşallah bu teşvikten de istifade etmelerini buradan duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Erzurum’un ünlü Oltu taşından ürünlerin de stantlarda olduğunu belirten Sekmen, Erzurum’un kış turizmini anlattı. Erzurum’un her mevsiminin değerlendirilebilecek bir şehir olduğunu ifade eden Sekmen, “Perşembe, cuma, cumartesi, pazar 4 gün sürecek. Ben bütün Ankaralıları, hatta komşu illeri buraya davet ediyorum. Gelip bu tanıtım günlerimizdeki stantlarımızı gezmelerini rica ediyorum. Çünkü gezilip görülmeye değer stantlar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Güllüce’ye bir plaket verildi. Güllüce, plaket yerine Aziziye Tabyası ile ilgili bir kitap alsaydı daha çok mutlu olacağını ifade etti. Erzurum yöresel halk oyunu ‘baş bar’ gösterisinin izlenilmesinin ardından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Bakan Güllüce ve protokol üyeleri stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı. Vatandaşlarla sohbet eden ve yöresel ürünler hakkında esnaftan bilgi alan Güllüce, kendisine sunulan yöresel ikramları da tattı.

Erzurum Tanıtım Günleri, 14 Eylül 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER