Baro Başkanı Ümit Kocasakal’dan Twıtter Yasağına Tepki

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasal, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir açıklama yaparak Twitter yasağına tepki gösterdi. Kocasakal, “Bütün bir toplumun hakkını ve özgürlüğünü ortadan kaldıran kararlara imza atan hakimleri...

Baro Başkanı Ümit Kocasakal’dan Twıtter Yasağına Tepki
İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasal, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir açıklama yaparak Twitter yasağına tepki gösterdi. Kocasakal, “Bütün bir toplumun hakkını ve özgürlüğünü ortadan kaldıran kararlara imza atan hakimleri tarih not edecektir. Bu işler bu kadar kolay değildir” dedi.

Twitter’a erişimin yasaklanmasının ardından karara itiraz etmek için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelen İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, Başsavcı Hadi Salihoğlu ile görüştü. Başsavcı Hadi Salihoğlu’nun erişimi engelleme kararının Anadolu Adliyesi’nden çıktığını ifade etmesi üzerine Kocasakal adliyeden ayrıldı. Baro yetkililerine Anadolu Adliyesi’ne itiraz dilekçesi sunulması talimatı veren Kocasakal, daha sonra adliye önünde bir açıklama yaptı.

Twitter yasağının şahsi başvurular üzerine alındığını hatırlatan Kocasakal, daha sonra şöyle konuştu:

“Ben ‘Twitter'da herkes herkese istediği gibi hakaret edebilir’ demiyorum ama hukuk devletinde bu olmaz. Siz internette bu tür şeyleri gördüğünüz zaman bunun karşılığı herkesi cezalandıracak şekilde, bütün yurttaşların ifade özgürlüğünü ortadan kaldıracak şekilde genel bir yasak getirmek değildir. Sadece o ilgili yere ulaşım engellenebilir. Yoksa bunu engelleyeceğim diye herkesin hakkını ortadan kaldıramazsınız. Bu hakkın özünü ortadan kaldırmaktır. Bireylerin hak ve özgürlüğünü, bütün bir toplumun hakkını ve özgürlüğünü ortadan kaldıran kararlara imza atan hakimleri veya savcıları tarih not edecektir. Bu işler bu kadar kolay ve basit değildir.”

Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve beraberindekiler, açıklamanın ardından adliyeden ayrıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER