Bakan Şahin'den 'alkol Yasağı' Açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, alkol satışına getirilen sınırlamaya ilişkin, "Biz modern ve çağdaş bir ülkenin gereğini yapıyoruz, koruyucu ve önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz. CHP'liler AMATEM'E gidip, alkolle mücadele...

Bakan Şahin'den 'alkol Yasağı' Açıklaması
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, alkol satışına getirilen sınırlamaya ilişkin, "Biz modern ve çağdaş bir ülkenin gereğini yapıyoruz, koruyucu ve önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz. CHP'liler AMATEM'E gidip, alkolle mücadele eden anne ve babaları görsün” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ‘Yerel Yönetimlerde Kadın Zirvesi’ toplantısı öncesi alkol satışına getirilen sınırlamaya ilgili açıklama yaptı. Bakan Şahin, “Biz modern ve çağdaş bir ülkenin gereğini yapıyoruz, koruyucu ve önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz. Biz hiç kimsenin alkol almasına, alkolle ilgili özel hayatına karışma gibi bir niyetimiz yok. Zaten kanunun içeriğine baktığınız zaman da böyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Bir anne olarak alkol yasasını çok önemsediğini ifade eden Şahin, yasaya karşı çıkan CHP'li vekillerin Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne (AMATEM) gitmelerini ve orada alkolle mücadele eden anne ve babaların yerine kendileri koymalarını istedi.

Çocukları ve gençleri yetiştirirken toplumu ona göre dizayn etmek gerektiğine dikkat çeken Şahin, kimsenin alkol almasına, alkolle ilgili özel hayatına karışma gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. Bakan Şahin, kimsenin özel yaşamı ile ilgili bir yaptırım içerisinde olmadıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Biz hiç kimsenin alkol almasına alkolle ilgili özel hayatına karışma gibi bir niyetimiz yok, zaten kanunun içeriğine baktığınız zaman da böyle bir şey yok. Fakat gençlerimizi çocuklarımızı yetiştirirken bu konuda toplumu ve şehirleri ona göre dizayn etmemiz gerekiyor, bu da bizim en doğal talebimiz. Ben bir anne, bir kadın olarak bunu çok önemsiyorum. Çünkü CHP'nin muhalefet eden milletvekillerine şunu söylüyorum, bir AMATEM'e gitsinler, istirham ediyorum. Ben gittim gördüm, bir gitsin görsünler. Oradaki alkolle mücadele eden bir annenin bir babanın yerine kendilerini koysunlar. Oradaki çocuğun verdiği mücadeleyi bir görsünler. Koruyucu, önleyici tedbirleri almak kolay ve doğal bir şey. Çünkü alkolik olduktan sonra bunun maliyeti çok daha yüksek. Bireye, aileye, topluma, her yönden maliyeti çok yüksek. Biz modern ve çağdaş bir ülkenin gereğini yapıyoruz, koruyucu ve önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz. Ve buna rağmen eğer ‘Ben alkol almak istiyorum, ben reşidim, özel yatımda bu konuda rahat olmak istiyorum’ diyen herkesle de zaten bu konuda hiçbir sorun yok.”

Bakan Şahin, yaptığı açıklamanın ardından ‘Yerel Yönetimlerde Kadın Zirvesi’ toplantısına katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER