Bahoz Erdal'a saldırı anı videosu sahte çıktı; Görüntüler YPG'nin...

Tel Hamis Tugayları adına açıldığı ileri sürülen bir youtube hesabından paylaşılan video, bir çok basın yayın kuruluşu tarafından 'Bahoz Erdal'ın öldürüldüğü bombalı saldırının görüntüleri' olarak servis edildi. Ancak görüntülerin

Bahoz Erdal'a saldırı anı videosu sahte çıktı; Görüntüler YPG'nin...
 Youtube’da Tel Hamis Tugayları adına açılan bir hesaptan paylaşıldığı ileri sürülen ve PKK KomutanlarındanBahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne ait görüntüler olduğu iddia edilen bir video yayınlanmıştı.

Video görüntülerinde bir caddede park halinde bulunan ve üzerinde konuşlu uçaksavar ile sokak aralarına ateş eden bir pikabın vurulma anı görüntüleniyor.

Gri tonlarda çekim yapılan ve fligranla Tel Hamis Tugayları’na ait olan bir de amblem konulan video kısa süre içerisinde Haber7Yeni Akit ve Milliyet’in de bulunduğu çok sayıda medya kuruluşu tarafından paylaşılmıştı.


Ancak gerçek kısa süre sonra anlaşıldı. Söz konusu video görüntülerinin 2014 Nisan ayında yayınlanan bir görüntünün montajlanmış gri tonlardaki versiyonu idi. Üstelik bahse konu araç YPG tarafından imha edilen El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya aitti.

Durumun anlaşılması üzerine  sahte videoyu paylaşan medya kuruluşları kısa süre içerisinde videoyu paylaşımdan kaldırdılar.

Kaynak: Nerinaazad
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER