Avrupa Yezidiler Federasyonu Eşbaşkanlarından Diyarbakır’da Açıklama

Avrupa Yezidiler Federasyonu Eşbaşkanları Ali Atalan ve Leyla Ferman, Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde Yezidilere yapılan saldırıları kınadı.Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde IŞİD’in saldırılarına maruz...

Avrupa Yezidiler Federasyonu Eşbaşkanlarından Diyarbakır’da Açıklama
Avrupa Yezidiler Federasyonu Eşbaşkanları Ali Atalan ve Leyla Ferman, Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde Yezidilere yapılan saldırıları kınadı.

Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde IŞİD’in saldırılarına maruz kalan Yezidiler için Avrupa Yezidiler Federasyonu basın açıklaması düzenledi. Demokratik Toplum Kongresi binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Avrupa Yezidiler Federasyonu Eşbaşkanı Ali Atalan, Kürt halkının Yezidilere yardım ettiğini söyledi. Atalan, “Sincar’da, Suriye’de, Güney’de ve Diyarbakır’da gözlemlerimizi rapor haline getireceğiz. Soykırımın sonuçlarıyla ilgili rapor hazırlıyoruz. Yapılan katliam karakteri itibariyle bir soykırımdır. Başka bir tarifi yoktur. IŞID’in hedefi Yezidileri bulursa yok etmektir. Eğer bulamazsa kendi topraklarından göçe zorlamaktır. Tam olarak soykırımın tanımı olan insanların inancından, ırkından ve etnik faaliyetlerinden dolayı katliama uğrama tanımı gerçekleştirilmiştir. Sincar bölgesine gittiğimizde yol kenarında gördüklerimiz insan kıyafetleri, yırtık kıyafetler ve yüzlerce araba ile defnedilmeyen cenazeler vardı. 600 bin insanın göç etmek zorunda kalması ve halen dağlarda mahsur kalan 10 bin insan var olmakta. 20. yüzyılın en büyük soykırımlarından biri olarak tarihe geçecektir. Bu trajedi halen devam etmektedir. 600 bin insan bu coğrafyaya dağılmıştır. Altyapısız bir şekilde bırakıldı. Sağlık sorunlarıyla, beslenme ve ihtiyaç sorunları göz önüne alınmadan Yezidiler kendi kaderlerine terk edildi" dedi.

Atalan, bölgede yaşanan katliamı araştırarak rapor haline getireceklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER