Arınç’tan Twitter Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal paylaşım sitesi olan twitter'a erişimin kesilmesi ile ilgili kapatılmanın bir yasaklama olmadığını belirterek, "Kimse endişelenmesin. Sadece mahkeme kararlarını uygulamayan tiwitter’ın merkezine...

Arınç’tan Twitter Açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal paylaşım sitesi olan twitter'a erişimin kesilmesi ile ilgili kapatılmanın bir yasaklama olmadığını belirterek, "Kimse endişelenmesin. Sadece mahkeme kararlarını uygulamayan tiwitter’ın merkezine karşı bir süreci TİB başlatmış durumdadır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa'da, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtlarken şunları söyledi: "Dün Sayın Başbakanımızın Bursa mitinginde söylediği şuydu, mahkeme kararıyla twitter kapanır veya kapanabilir şeklindedir. Gerçekten bugün öğreniyoruz ki mahkeme kararıyla twitter’e erişim engellendi. Geçici olarak engellendi. Herkes bazı şeyleri birbirine karıştırabilir. Birileri her şeyi birbirine karıştırmak isteyebilir. Hükümeti yıpratmak irtibarsızlaştırmak amacıyla bazı şeyler kullanabilir. İnternete erişim engellenmedi. İnternet yasaklanmadı. Bu işi yapan hükümet değil. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB). TİB’den aldığımız bilgilere göre bazı tiwitter kullanıcıları hakkında şikayetler yapılmış. Bu şikayetlere göre mahkemeler bu twitter hesaplarının kapatılmasına karar vermiş. Bu kararlar TİB tarafından tiwitter’in merkezine ulaştırılmış. Amerika’daki merkez bunları icra etmemiş. Mahkeme kararını uygulamamış. Uygulanmayınca tiwetter’i yöneten idare yönetim ABD’den verilen mahkeme kararlarına hemen uygularken Türkiye’de verilen kararları uygulamamış. Bu yüzden TİB twitter merkezine müracaat ederek mahkeme kararlarını uygulamıyorsunuz, bende bu erişimi engelliyorum, ne zaman üç dört tane mahkeme kararını uygularsanız ondan sonra erişim açılır diye haber göndermiş. Bu konudaki şikayetlerimizin temelinde insanların kişilik haklarına özel hayatlarına saldırı olmasıdır. Twitter iyi kullanıldığı taktirde çok faydalı bir araçtır."

İnsanları şiddete silaha yönelten hesapların olduğunu belirten Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Şikayetlerimizin temelinde insanların kişilik haklarına saldırı olmasıdır. Bir vatandaşımız ev hanımı olmasına çocukları olmasına rağmen kendi adına açılan hesaptan porno yayınlar yapılması üzerine şok olmuş. Mahkeme bir karar almış. Bu sadece bir tane. Bunun gibi birçok mahkeme kararı var. Benim de bir twitter hesabım var. Ama maalesef internetin sınırsız dünyasından insanların ahlakını kimliğini rezil eden örnekler görüyoruz. Benim de bir twitter hesabım var. Takipçim galiba 1 milyonu geçti. Her gün uydurma şeyler yazmıyoruz. Bundan dolayı hiç bir şikayet olmadı. İnternetin sınırsız dünyasında sitelerde sorumsuzca yayın yapanlar var. İnsanları lekeliyen kötüleyen insanların karakterini kimliğini, zedeleyen şeyler olunca dünyadaki bütün mahkemelere ve kurallarda bunun engellemesini bir hukuk olarak kabul ediyorlar. Kimse endişelenmesin. Sadece mahkeme kararlarını uygulamayan tiwetter’in merkezine karşı bir süreci TİB başlatmış durumdadır. Bunlar giderildiği taktirde hemen belki de bu saatlerde böyle bir şey olmuş olabilir. Ama belki inadına tiwetter merkezi bunu uygulamayacaktır. Türkiye’de baskıcı bir rejim olduğunu dünyaya ilan etmek suretiyle Türkiye’deki sayın Başbakanımız ve hükümetimizin itibarını yıkmaya çalışacaktır. Bizim için insan esastır.Bu eğer çiğneniyorsa hukuku başlatmak zorundayız." Sayın Cumhurbaşkanı’mızın twitter’dan paylaştığı düşüncelerini saygıyla karşıladığını anlatan Arınç, sözlerine şöyle devam etti: "Ben sabah Akhisar’a gidiyorum diye bir mesaj göndermiştim. Benimkiler sadece bunlar. Keşke herkes böyle yapabilse. Ama bazı olaylarda şiddetle sokak olaylarına öldürmeye yakmaya yıkmaya yönelten bazı hesaplardan yayınlar yapılabiliyor. Bunu kimse olağan dışı karşılamasın. Yargı kararlarına herkes uymak zorundadır."

NİĞDE'DEKİ SALDIRIYI DEĞERLENDİRDİ

Niğde’de jandarmaya yönelik saldırıyı değerlendiren Arınç, sözlerine şöyle devam etti: "Faillerin ikisi yakalanmıştı. Kaçan üçüncüyü de yakaladıklarını duydum. Bu başarıdır. Bu hainlerin canilerin kim olduklarını bu işi neden yaptıklarını öğrenmiş olacağız. İçişleri Bakanımız yakalanların kimliklerini açıkladı. Arapça konuşuyor olmalarına rağmen kendileri Arap değil. Galiba ikisi Arnavut diğeri Kosova kökenli. Onlarda belli yolla Suriye’ye gidip Suriye’deki katliama katılan aşırı radikal unsurların elemanları. Örgütlerin isimleri belli değil. İlk sorgularında söylediklerine bakılırsa radikal unsurlara bağlı olduklarını tahmin ediyoruz. Oradaki bu radikal unsurlara Türkiye destek veriyor diye propaganda yapanların açığa düştüklerini gösteriyor. Bilerek eylem yapıyorlar. Bizim güvenlik güçlerimiz bunlara fırsat vermeyecektir. Orada talihsiz insanları görevlerini yaparken hayatını kaybetmeleri hepimizin gönlünde büyük bir acıdır. Askerimize de sivil şahıslarımıza da büyük geçmiş olsun."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER