Apollon Tapınağı Ayağa Kalkıyor

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyündeki Apollon tapınağı, yaklaşık 2 bin yıl sonra yeniden ayağa kaldırılıyor. Tapınağın ön cephesi, yüzde 80 orijinal parçaları kullanılarak yeniden yükseldi.18. yüzyıldan kalan,...

Apollon Tapınağı Ayağa Kalkıyor
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyündeki Apollon tapınağı, yaklaşık 2 bin yıl sonra yeniden ayağa kaldırılıyor. Tapınağın ön cephesi, yüzde 80 orijinal parçaları kullanılarak yeniden yükseldi.

18. yüzyıldan kalan, aradan geçen uzun zamanda büyük ölçüde yağmalanan Apollon Smintheus tapınağında 1980 yılından beri süren kazı çalışmaları meyvelerini verdi. Tapınağın girişinin bulunduğu ön cephesi, yüzde 80’i orijinal yüzde 20’si imitasyon parçalarla yeniden ayağa kaldırıldı. Tapınakta 1980 yılından bu yana kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr. Coşkun Özgünel, kazıların ardından onarıma başladıklarını söyledi.

Mermer parçaların yağmalanmasının ardından, bu parçaların altındaki tüf malzemenin zamanla eriyip yok olmaya başlaması üzerine, ilk tapınağın giriş kısmındaki basamaklar mermer malzemeyle yeniden yapıldı. Tapınağa ait mermer parçalarının, çevre köylerde değirmen taşı, pres taşı, eşik gibi çeşitli maksatlarla kullanılmak üzere alındığı tespit edildi. Prof. Dr. Özgünel ve ekibi, 50 kilometrelik alana yayılmış olan bu orijinal parçaları da bir araya topladı. Ardından yüzde 80’i orijinal olan bu parçalar kullanılarak, giriş bölümünün sütunları yerine dikildi. Eksik kalan kaide ve tamburlar ise yapılan yeni parçalarla tamamlandı. Çalışmalarda, restoratör mimar, inşaat mühendisi, restoratör, heykeltraş ve arkeologlar yer aldı. Sütunların dikilmesiyle, bu yıl ki çalışmalar da tamamlanmış oldu. Gelecek yıl sütunların üzerine figürlü tamburlar, başlıklar ve frizler konarak ana giriş kapısı tamamen ortaya çıkarılacak. Tapınak, yapılan kazılarda bulunan heykellerin yerlerine konulmasıyla zenginleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER