Ankara-istanbul Yht Hattı Seferlerine Başladı

Ankara-İstanbul arası yolculuk süresini 3,5 saate indiren Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, seferlerine başladı. Gelecek hafta pazar gününe kadar ücretsiz hizmet verecek olan YHT için vatandaşlar gişelerde uzun kuyruklar oluşturdu....

Ankara-istanbul Yht Hattı Seferlerine Başladı
Ankara-İstanbul arası yolculuk süresini 3,5 saate indiren Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, seferlerine başladı. Gelecek hafta pazar gününe kadar ücretsiz hizmet verecek olan YHT için vatandaşlar gişelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Ankara-İstanbul YHT seferleri için Cuma gününe kadar boş yer yok.

Açılışı cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek hızlı tren, seferlerine başladı. Başbakan Erdoğan'ın açılış töreninde, 27 Temmuzdan sonraki pazar gününe kadar ücretsiz hizmet vereceğini açıkladığı YHT, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar bilet alabilmek için saatlerce bilek kuyruklarında bekledi. Gişede uzun kuyruk bekledikten sonra biletini alan vatandaşlardan Hasan Kaya, İstanbul’a gideceğini ve cumartesi için bilet bulduğunu belirterek, “Dönüş bileti yok yalnız sadece cumartesi 6 buçuk için var. Perşembeye kadar gidiş dönüş yok. Perşembeden sonra… 2 buçuk 3 saattir bekliyorum 2 tane bilet aldım” diye konuştu.

“BAŞBAKANIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN”

YHT Ankara-İstanbul 11.45 seferinin yolcularından Hasan Kayhaoğlu, Adapazarı’na gideceklerini söyleyerek,”Biletlerimi cumartesi günü saat 08.00 ile 10.00 arası başlayacak diye söylediler. 11.00 de biletimi aldım. Oğlumla kendime aldım. 15 gün kalacağım için dönüş almadım. Dünya devleri arasına girmiş bir hızlı trenimiz var şu anda . Başbakanımızdan Allah razı olsun” dedi.

YHT yolcularından Refika ve Hasan Hüseyin Doğan çifti ise “Biletimizi dün almıştık. Sıra çoktu. 1 saat bekledik. 3 kişilik sadece gidiş aldık. Orada kalacaklar bayramdan sonra dönecekler. Hızlı tren çok güzel bir hizmet Başbakandan Allah razı olsun diyeceğiz. Hizmetleri çok güzel, trenleri bütün hizmetleri ortada” ifadelerini kullandı.

“ANKARA-İSTANBUL YHT’NİN AÇILIŞI TCDD’NİN EN BÜYÜK HAYALİYDİ”

Ankara-İstanbul YHT seferlerine ilişkin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Ankara-İstanbul YHT’nin açılışı TCDD’nin en büyük hayaliydi. Yolculuk yaparsanız görürseniz daha çok yolcular mutlu. İki türlü mutlu. Birisi tam bayram arifesinde bilet bulamam derken önlerine bedava bir bilet çıktı. Aileleriyle birlikte 5 kişi olduğunu düşün. Gidiş-geliş 500 liralık bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Bu onlar için büyük bir mutluluk. İkincisi de ülkeler artık YHT ülkesiydi ve onlarda çağdaş ülkede yaşamanın keyfini sürüyorlar. Biz de ondan mutlu oluyoruz” diye konuştu.

“ŞUANDA BİR KİŞİYE 6 CİVARINDA BİLET VERİYORUZ”

“Şuanda bir kişiye 6 civarında bilet veriyoruz” diyen Karaman, “Bunu şunun için yapıyoruz. Korkumuz var. Çünkü çok bile alıp da ileride onu başka şeylerde kullanmasın diye bir kişiye ancak 6 bilet veriyoruz. Dolayısıyla da bu biletleri başkasına parayla satmasını engellemeye çalışıyoruz. Nüfus kâğıdıyla bindiriyoruz. Böylece herkes hakkı olanı yapsın istiyoruz” dedi.

“BİZ ANKARA-İSTANBUL ARASI 5 BİN YOLCU TAŞIMAYI PLANLADIK ÖNCE”

Ankara-İstanbul YHT’de taşınması planlanan yolcu sayılarına ilişkin ise Karaman şunları söyledi:

“Günlük biz Ankara-İstanbul arası 5 bin yolcu taşımayı planladık önce. 12 sefer var. Bunlar yaklaşık 5 bin yolcu taşıyacak ama bu talebe göre tren sayılarıyla ilgili artışlar imkânlar yapmaya çalışacağız. Hat oturdukça yolculuklar daha da artacak. Gelecekteki hedeflerimiz çok büyük. Dünyada nerede hangi iller arası YHT çalışıyorsa yolculukların yüzde 70’ini yüksek hızlı tren taşıyor. Dolayısıyla Türkiye’de bu gerçekleşir diye hesaplarımızı ona göre yapıyoruz. Bugün Ankara-Eskişehir arasındaki yolculukların yüzde 72’sini biz yapıyoruz. Ankara- İstanbul içinde aynı şey olabilir diye düşünüyoruz ve 50 bin yolculuk hedefliyoruz. Bugünkünün 10 misli ama bunun için tren ihtiyacımız var, birazcıkta sistemin oturmasını beklemeliyiz.”

Bilet bulanın şuana kadar hiçbir şikayetinin olmadığını bildiren Karaman, “Memnuniyet oranı yüzde 100 diyebilirim ama bilet bulamayanlar şikayetçi ondan aslında bende şikayetçiyim ama yapacak fazla bir şeyim yok. Dolayısıyla da bütün yolcular memnun, yolcu olmayanlarda da tabi sıkıntılar var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER