Anadolu Kartalı Eğitimi Başladı

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen ‘Anadolu Kartalı’ eğitim tatbikatı başladı.Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Anadolu Kartalı-2013/2 Eğitimi; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve...

Anadolu Kartalı Eğitimi Başladı
Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen ‘Anadolu Kartalı’ eğitim tatbikatı başladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Anadolu Kartalı-2013/2 Eğitimi; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve NATO unsurlarının katılımıyla 10 Haziran Pazartesi günü Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında başladı.

Verilen eğitimin maksadının katılımcıların gerçeğe yakın harekat şartlarında, mukabil hava harekatı, hava savunma harekatı, yakın hava desteği ve muharebe arama kurtarma harekatı görevlerini planlama ve icra konusundaki eğitimlerini ve birlikte çalışılabilme yeteneklerini geliştirmek olduğu bildirildi.

Eğitim, Birleşik Arap Emirliklerine ait 6 adet F-16 uçağı, Suudi Arabistan’a ait 8 adet F-15C uçağı, Türk Hava Kuvvetlerine ait F-4e2020 ve F-16 savak uçakları ile KC-135 tanker uçağı, CN-235 ve C-130 nakliye uçağı olmak üzere toplam 35 uçak, NATO’ya ait 2 tane AWACS erken uyarı uçağı katılıyor.

Anadolu Kartalı-2013/2 Eğitim tatbikatı 21 Haziran tarihinde sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER