Açlık grevindeki tutsaklar sürgün edildi!

DERSİM - Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 Kasım'dan bu yana açlık grevinde olan kadın tutsakların farklı cezaevlerine sürgün edilmeye başlandı.

Açlık grevindeki tutsaklar sürgün edildi!

HABER MERKEZİ- Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kimlik kartı dayatması ve baskılara karşı kadın tutsaklar tarafından başlatılan açlık grevi 69'uncu gününe girdi. 10 Kasım'dan itibaren bazı koğuşlarda süresiz dönüşümsüz olarak devam ettirilen açlık grevindeki tutsaklardan bazılarının sürgün edildiği öğrenildi. 

Ezilenlerin Hukuk Bürosu 1 Kasım'dan bu yana açlık grevinde olan müvekkilleri ve aynı zamanda Suruç Gazisi olan İlke Başak Baydar'ın Urfa-Hilvan 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildiğini duyurdu. Hilvan'da görülen Suruç katliamı davasına katılmasına izin verilmeyen İlke'nin katliam davasının görüldüğü cezaevi kampüsüne sürgün edilmesi ise dikkat çekti. 

Öte yandan Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) üyesi Dersim Konak, Gizem Yamaç ve Çiğdem Kılınç'ın da sürgün edildiği öğrenildi. Şanlıurfa 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki bir tutsak ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Dersim Konak'ın koğuşlarına getirildiği bilgisini verdi. 

Ayrıca D6 koğuşunda bulunan Leyla Elma’nın da Osmaniye Cezaevi’ne sürgün edildiği öğrenildi. Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki yetkililer sürgünler hakkında hiçbir bilgi vermezken,  aileler cezaevi yönetiminin daha önce tutsakları sürgün edeceklerini söylediklerini belirtti. Sürgünlerin direnişi kırmak amaçlı olduğunu söyleyen tutsak yakınları direnişin devam edeceğini söylüyor. 

jinnews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER