Abd'li Hıggınbottom Mülteci Kampında

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Heather Higginbottom, Adana'daki mülteci kampını ziyaret etti. ABD'nin bölgedeki insani yardımlarını devam ettireceğini söyleyen Higginbottom, aynı zamanda şiddete son verecek...

Abd'li Hıggınbottom Mülteci Kampında
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Heather Higginbottom, Adana'daki mülteci kampını ziyaret etti. ABD'nin bölgedeki insani yardımlarını devam ettireceğini söyleyen Higginbottom, aynı zamanda şiddete son verecek kalıcı bir çözüm için çalışmakta kararlı olduklarını ifade etti.

ABD İdare ve Kaynaklardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Heather Higginbottom, 12 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı çadır kenti ziyaret ederek kamp hakkında detaylı bilgiler aldı. Kampta öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Higginbottom, ilk olarak Brifing Çadırı'nda Vali Yardımcısı Durmuş Gençer ve birim görevlileriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından kampı gezen Higginbottom, kreş, okul, sergi, revir gibi alanları ziyaret ederek buradaki çalışmaları yerinde inceledi, çocuklarla şarkı söyledi. Kampta kalan kadınlar tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan Higginbottom'a iki adet el işi ürün hediye edildi. Higginbottom bir ailenin çadırını ziyaret ettikten sonra Suriyeli kanaat önderleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Higginbottom, “Aileler evlerini ve tüm dünyevi varlıklarını kaybettiler; eşler kocalarını kaybettiler; çocuklar ebeveynlerini kaybettiler. Bu çocuklar bir yılı daha okulsuz, katliamlar ve acılarla geçirecek durumda değiller. Amerika Birleşik Devletleri, bölgedeki insani yardımımızı devam ettirmeye ve genişletmeye, bunu yaparken aynı zamanda şiddete son verecek kalıcı bir çözüm ve Suriye halkının saygınlığına, isteklerine ve evrensel insan haklarına saygı duyan barışçıl bir politik geçiş getirme yolunda çalışmaya kararlıdır” dedi.

Türkiye'nin Suriye halkına gösterdiği etkileyici ve yoğun desteği ilk elden görme fırsatını bulmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Higginbottom, Suriye halkının her gün daha da büyüyen problemlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek “Suriye halkının her gün daha da büyüyen problemlerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. ABD, mültecilere ve yerinden olanlara yardım etmek, yaraları sarmak ve acı çekenleri rahatlatmak için,Türkiye ile ortak olarak çalışmaya devam etmeyi arzu etmektedir” diye konuştu.

ABD'nin bölgedeki insani yardım faaliyetleri için 1.7 milyar dolar, Türkiye'deki faaliyetler için ise 127 milyon dolardan fazla katkısı bulunduğunu öne süren Higginbottom şöyle devam etti:

“Bizim yardımımız, Birleşmiş Milletler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yiyecek, çadırlar, battaniyeler ve kamplardaki ve şehirlerdeki sağlık hizmetleri olarak dağıtılmaktadır. Aynı zamanda, okullar ve çocukların oyun oynayabilecekleri ve öğrenebilecekleri alanları da desteklemekteyiz. Ama daha yapılacak çok fazla şey var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER