2. Ulusal Robot Yarışması

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi’nce “2. Ulusal Robot Yarışması” düzenlendi.Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “2. Ulusal Robot Yarışması” açılış töreni öncesi bir konuşma yapan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü İzzet Acarel,...

2. Ulusal Robot Yarışması
Samsun Bilim ve Sanat Merkezi’nce “2. Ulusal Robot Yarışması” düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “2. Ulusal Robot Yarışması” açılış töreni öncesi bir konuşma yapan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü İzzet Acarel, “Çocuklarımıza bilim ve teknolojiyi sevdirmek, üreticiliklerini artırmak ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla geçen sene ilki Bursa’da düzenlenen Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar Ulusal Robot ve Teknoloji Turnuvası’nın bu sene ikincisini Sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle Samsun’da düzenlemenin heyecanı ve gururunu birlikte yaşıyoruz” dedi.

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, “Bilim Sanat Merkezleri üstün yetenekli çocuklarımızın okuduğu, devam ettiği merkezlerdir. Samsun’da da yaklaşık olarak üç yıl önce faaliyete geçirdiğimiz bu merkezler Samsun’da bulunan ve üstün yetenekli gençlerimizin devam ettiği bir okul olarak çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye genelinde birçok ilde bu anlamda Bilim Sanat Merkezleri var. Bu Bilim Sanat Merkezlerinin çeşitli etkinliklerinden birine Robot Yarışması’na, Samsun olarak Milli Eğitim Bakanlığı'mızın da onayıyla ev sahipliği yapıyoruz. İlki geçen sene Bursa’da düzenlenmişti. Bu yıl ikincisi Samsun’da düzenleniyor. Samsun ile birlikte 16 il bu yarışmalara katılmış olacaktır. Özellikle son yıllarda en önemli kavramların başında ‘inovasyon’ geliyor. İnovatif çalışmaların ortaya konması bu anlamda yürütülecek çalışmalara destek vermek bakımından Bilim Sanat Merkezlerimizdeki gençlerimizin, çocuklarımızın bu duygularını, bu düşüncelerini gerçekleştirebilme adına, onların fikirlerini hayata geçirebilme adına önemli bir merkez olarak buraları görüyoruz. Bu yetenekli gençlerimizin önlerinin açılması, onların düşüncelerinin ortaya çıkarılması ve onlara fırsat verilmesi bakımından Bilim Sanat Merkezlerimiz önemli bir görevi üstlenmiş durumdadır. Bu çocuklarımızın bu yeteneklerini, bu üstünlüklerini bilime, sanata daha farklı alanlarda daha iyiye doğru taşıma adına çok önemli bir gayret içerisinde olacaklarına inanıyorum. Bu robot yarışmasına ev sahipliğini Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemize, İl Özel İdaremize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Aksoy ve protokol üyeleri tarafından, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2. Ulusal Robot Yarışması'nın açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Vali Hüseyin Aksoy, protokol üyeleriyle birlikte 16 ilin katılımıyla düzenlenen 2. Ulusal Robot Yarışması’na katılacak olan Suma Robot, Çizgi İzleyen Robot ve Basket Atan Robotları inceleyerek, yarışmaya katılacak olan okul öğrencilerinin kendi becerileriyle yaptıkları robotlar hakkında bilgi aldı.

11-12 Haziran 2013 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2. Ulusal Robot Yarışması açılış törenine ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER