Köylülerin önerisine 7268 sayılı kanun engelli

Van'ın Erciş ilçesinde yüz binlerce ağacın kesilmesi ile gündeme gelen Çatak Dibi köylüleri ile Erciş Kaymakamı bir araya geldi. Toplantıda köylülerin evlerin yerine konutların yapılması yönündeki önerisi ise 7269 sayılı kanun engeline takıldı.

Köylülerin önerisine 7268 sayılı kanun engelli
Geçtiğimiz günlerde DİHA'nın gündeme getirdiği "Erciş'te yüz binlerce ağacın kesileceği" haberi üzerine artan tepkiler nedeni ile Erciş'te durdurulan yeşil katliam için çözüm arayışına giren Erciş Kaymakamı Barboros Baran, makamında köylülerle toplantı aldı. Basının davet edilmediği toplantıya, Çatak Dibi Köy Muhtarı Şerafettin Uçar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Atilla Köse, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü M. Nedim Çelik, Ziraat Mühendisleri Engin Özen ve Arzu Esin'nin hazırda bulunduğu belirtilen toplantı sonucu basına yazılı olarak dağıtıldı. Basın metninde depremin yıktığı evleri yapmakta zorunlu olduğu belirten Kaymakam Baran, köylülerin çözüm önerilerinin dinlendiğini ifade etti. Baran, evlerinin kendi arsalarında yapılması talebinde bulunan köylülerin önerisine 7269 sayılı kanunun engel olduğunu savundu.

'Bizim amacımız yeşili, doğayı yok etmek değildir!'

Basına dağıtılan metinde amaçlarının doğayı katletmek olmadığını ifade eden Baran, "Tek gayemiz 63 ailemizi ağır hasarlı evlerinden alıp depreme dayanıklı konutlarına yerleştirmektir" dedi. Daha önce bilirkişi heyetinin bölgedeki ağaçlarla ilgili vermiş olduğu rapordaki 250 bin ağaç ifadelerine değinmeyen Baran, dün başlatılan ve birkaç saat içerisinde bitirildiği belirtilen Bilirkişi Heyeti'nin yeni raporunu açıkladı. Raporda, "318-319 ve 320 nolu parsellerde 1800 kavak ağacı, 170 meyve ağacı, 50.000 fide (0 yaşında, 20-30 cm. boyunda kavak kalemleri), 150.000 filiz (0-2 yaşında, kök sürgünleri) olduğu" ifadeleri yer alırken, 250 bin ağaç sayısının dün yapılan incelemeler sonrası neden aşağı indirildiği ise merak konusu oldu.

'Bir can milyonlarca ağaca bedel'

Belirtilen açıklamada sürekli depremin yaşattığı mağduriyete vurgu yapılması dikkatlerden kaçmaz iken, açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Biz bir deprem yaşadık. Bizim başka bir yerle mukayese edilecek durumumuz yok. Çatak Dibi köyümüzde 63 ailemiz ağır hasarlı evinde oturuyor. İlçemizde depremler devam ediyor. Şimdi biz bu insanlara konutlarının yapımına başlamaları için bir çözüm üretmezsek Allah korusun bir can kaybı olursa bunun hesabını kim öder? Milyarlarca ağacı verseniz bir tek canı geri getirebilir mi? Bu alandaki ağaçların kesilmemesi için alternatif yollar aradık. Köydeki mera ve hazine arazisi içinde AFAD mühendislerimizin yaptığı zemin etüt ve afetsellik incelemeleri neticesinde konut yapımına en uygun arazi burası tespit edildi."

Toplantıda yaptığı konuşmada alternatif yollarla ilgili fikirlere açık olduğunu belirten Baran, "Bizim ne doğayla, ne yeşille, ne de köydeki herhangi bir vatandaşımızla derdimiz yok. Bizim kimseyi mağdur etmek gibi bir amacımız da yok. Köyde bu evleri yapabileceğimiz başka bir yer bulun burayı sizinle takas edelim. Ağaçlara da size de dokunmayalım. Ama bizim bir an önce bir çözüm üretip 63 ailemizi ağır hasarlı evinden çıkarmamız lazım" dedi. Toplantıda evleri ağır hasarlı olan köylülere, köy dışında konut yapılsın önerisinin gelmesi üzerine Kaymakam Baran'ın, 63 aile temsilcisine "Köy dışında bir yere çıkmak ister misiniz?" sorusuna aile temsilcileri, "hayır" cevabını verdi.

"Evleri ağır hasarlı olan aileler kendi evlerinin yerine konut yapamazlar mı?"şeklindeki öneri üzerine Baran, "Tapusu hisseli olan arazilerde 7269 sayılı kanunun maddeleri gereğince hisse sorunu çözülmeden ev yapılamaz. Çatak Dibi köyümüzde toplam 68 hak sahibi ailemiz var. Bunlardan 5'inin tapusunda ve zemin etüt çalışmalarında herhangi bir sorun olmadığı için konutlarını kendi evlerinin yerinde yapıyor. Ama diğer 63 ailemizin tapusu hisseli olduğu için konut yapamıyorlar. Eğer bu konuda tapu hissedarları muvafakat sağlarlarsa, bunu bize yazılı olarak belgelesinler. Biz de zemin etüt çalışmalarımızı başlatalım" dedi.

"Köy içinde ahır yapımında zemin etüt çalışması yapılıyor mu?" şeklindeki soruya da açıklık getiren Baran, "7269 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince ahır yapımında yer seçimi yapılmamaktadır. Bu nedenle ahır yapılan yerin tapusu hisseli olabileceği gibi zemin etüt çalışması da yapılmamaktadır. İnci ailesinin köy krokisini alıp inceleme yapmak isteklerini değerlendiren Baran, köy krokisinin İnci ailesine verilmesi için ilgileri talimatlandırarak, hazine ve mera arazisi üzerinde konut yapabileceğimiz, afetsellik ve zemin açısından bir alternatif bulunması durumunda burayla ilgili çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Kaymakam Baran, toplantı çıkışında salon önünde bekleyen 63 aileyle de kısa bir görüşme yaptı.
 

DİHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER