İnci kefali uçmaya başladı!

Van Gölü'nün sembolü haline gelen inci kefalinin göç senfonisi başladı. Görenleri hayrete düşüren inci kefali göçü, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir hayranlıkla izleniyor.

İnci kefali uçmaya başladı!
HABERİN GALERİSİ
İnci kefal Göç

İnci kefal Göç

 HABER: İDRİS YILMAZ


Van Gölü'nün hemen kıyısında olan balık bendinden tırmanarak ve zıplayarak tatlı sulara yumurtalarını bırakmak için yola çıkan inci kefalinin göçü başladı. Kayalardan oluşan setleri zıplayarak geçen balıklar görenleri hayrete düşürüyor. Van Gölü'nün sodalı sularında yaşayan inci kefali, göç mevsiminin yaklaşması ile birlikte önce tatlı suya alışmak için Van Gölü ile tatlı su derelerinin birleştiği noktalarda bir süre bekliyor, ardından da yumurtalarını bırakmak için tatlı su yataklarına göç ediyor. Göç sırasından engelleri aşmak için zıplayan balıklar, izleyenlere görsel şölen sunuyor. 

Avlanma neslinin tükenmesine yönelik tehdit oluşturuyor!

Dünyada sadece Alaska ve Van göllerinde yaşadığı belirtilen inci kefali, göç ettiği esnada kolay av oluyor. Bölgenin ekonomik düzeyinin yetersiz olması nedeni ile geçimlerini bu balığı avlayarak sağlamaya çalışan yurttaşlar ise balığın neslini tehdit ediyor. İnci kefalinin neslinin korunması için Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı, jandarmaya talimat vererek avlanmanın önüne geçmeye çalışsa da alınan önlemler inci kefalinin avlanmasını engelleyemiyor. 

Tuzlu-sodalı sularda yaşamaya alışmış tek balık türü

İnci kefali, Van Gölü'nün tuzlu-sodalı sularında yaşamaya alışmış tek balık türü. Yaşamaması gereken bir ortamda yaşayan inci kefalinin bunu nasıl yaptığı henüz tespit edilememiş. Dünyada sadece bu göl havzasında bulunan inci kefalinin boyu ortalama 20 santimetre, ağırlığı ise 80-90 gram arasında ve torpil görünümündeki vücudu parlak gümüşi pullarla kaplı. Her yıl bu görsel şöleni özlemle bekleyenler ilçenin çok uzaklarından Erciş'e geliyor. Erciş Kaymakamlığı, geleneksel hale getirdiği İnci Kefali Kültür Sanat Festivali'nin bu yıl 4'üncüsünü düzenliyor. 31 Mayıs ve 3 Haziran arasında gerçekleşecek festivalde bir birinden renkli etkinlikler düzenlenecek.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER