HDP’li Geveri Emniyet Müdürünü Bakan Soylu’ya sordu

Halkların demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Adem Geveri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzere Erciş’te yaşanan polis şiddeti ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

HDP’li Geveri Emniyet Müdürünü Bakan Soylu’ya sordu

HABER MERKEZİ-Halkların demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Adem Geveri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzere Erciş’te yaşanan polis şiddeti ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

Geveri soru önergesinde basında yansıdığı üzere Van’ın Erciş ilçesinde Yunus Emre çaybahçesi’nde bulunan kafeye eşiyle birlikte kahvaltı yapmaya gelen bir sivil polis kafe sahibi Yunus Güneş ile tartıştıktan sonra aralarında kavga yaşanmıştır. Kafe sahibi 155’i aradıktan kısa bir süre sonra İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda kamuoyunda Erciş Belediyesi Kayyum Vekili olarak bilinen Murad Hoş ile Özel Hareket Polislerinin kafenin önüne geldikleri görüntülere yansımıştır. Polis kafe sahibi Yunus Güneş’i ekip arabasına alarak ifade için ilçe emniyet müdürlüğ’ne götürmeye çalıştıkları sırada ilçe emniyet müdür yardımcısı ve aynı zamanda Erciş Belediyesi kayyum vekili olan Murad Hoş aracı durdurarak güneş’i arabadan indirmiştir. Kameranın Kaydettiği görüntülerde durdurulan polis aracından indirilen güneş, ilçe emniyet müdürü ve beraberindekiler tarafından dakikalarca şiddet görmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. Ve iç tüzüğün 96.ile 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Bu Bağlamda:

1-Erciş’te yaşanan şiddet bakanlığınız tarafından doğrulanmışmıdır?

2-Yunus Güneş isimli yurttaşa şiddet uygulayan Emniyet Müdürü,il Emniyet Müdür yardımcısı ve polis memurları hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma varmıdır?

3-Kamuoyunda Erciş Belediyesi Kayyum vekili bilinen Murad Hoş hangi görev kapsamında yanındaki polis memurları ile birlikte şiddet olayına karışmıştır?

4-Murad Hoş hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma varmıdır?

5-Murad Hoş mesaisinin ne kadarını belediyede ne kadarını emniyet biriminde geçirmektedir?

6-Söz konusu şiddet olayında ismi geçen polis memuru sayısı kaçtır? Açığa alınan polis memuru varmıdır?

İLGİLİ HABER

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER