HDP'li Sarısaç Erciş'te baskın sırasında evi yanan aileyi Bakan Soylu'ya sordu

VAN-HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, yapılan baskın sırasında Polat ailesinin evinin yanmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu. 

HDP'li Sarısaç Erciş'te baskın sırasında evi yanan aileyi Bakan Soylu'ya sordu

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesi’nde yaşayan Polat ailesine ait evin 3 yıl aradan sonra yapılan baskında polis ve askerlerce atılan gaz bombası ile ikinci kez yanması, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç tarafından Meclis gündemine taşındı.

HDP’li vekil, yaşanan olayı verdiği soru önergesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yöneltti.

Sarısaç verdiği soru önergesinde olaya dair, "Van ilinin Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesinde 11 Kasım 2018 tarihinde gece saatlerinde ihbar üzerine Jandarma ve Özel Harekat Polislerince evlere baskın düzenlenmiş ve bunun sonucunda sivil yurttaşlar mağdur edilmiştir. Evine baskın düzenlenen hane sahibi Mehmet Polat, aile bireylerinin giysisiz ve çorapsız dışarı çıkarılıp saatlerce soğukta bekletildiğini belirterek kapı ve pencerelerden evin içine gaz bombası atıldığını ifade etmiştir. Yapılan ev aramasında herhangi bir şey bulunamazken gaz bombaları nedeniyle çıkan yangında ev büyük oranda zarar görürken bir hafta sonra yapılacak düğün için hazırlanan çeyizlik eşyalar da kullanılamaz hale gelmiştir" bilgilerine yer verdi. 

Benzer bir olayın Ekim 2017 tarihinde Van’ın Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz köyünde yaşandığını hatırlatan Sarısaç, Bakan Soylu'ya şu soruları yöneltti:

1- Van ilinin Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesinde 11 Kasım 2018 tarihinde gece saatlerinde yapılan ev aramalarının sebebi ve amacı nedir?

2- Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü Mahallesinde yapılan ev aramalarının hukuki gerekçesi nedir? Ev aramaları için arama belgesi alınmış mıdır?

3-Çobandüzü Mahallesinde ev sakinleri herhangi bir direniş göstermeden dışarı çıkmalarına rağmen evin içine gaz bombalarının atılmasının nedeni nedir? Böyle durumlarda sivil bir yurttaşın evine gaz ve el bombası atılması normal bir uygulama mıdır?

4-Çobandüzü Mahallesinde bir evin yanmasına neden olan operasyon hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

5-Çobandüzü Mahallesinde bir evin yakılmasıyla sonuçlanan operasyonla ilgili Van Valiliği ne tür bir çalışma yapmayı planlamaktadır? Yurttaşların uğradığı zarar karşılanacak mıdır?

 İLGİLİ HABER TIKLA: ERCİŞ'TE BASKINDA EVİ YANAN AİLENİN DAHA ÖNCEDE AYNI SEBEPLE EVİNİN YANDIĞI ORTAYA ÇIKTI 

 İLGİLİ HABER TIKLA: ERCİŞ'TE BİR EVE ATILAN GAZ BOMBASI YANGINA SABEP OLDU


 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER