Halkın yüzde 80'i işsizken AKP’nin Erciş'e 'yatırımı' yeni cezaevi

ERCİŞ-AKP 'yatırım'larına yeni cezaevleri ile devam ediyor. 200 bin nüfuslu Erciş’te 2 cezaevi olmasına rağmen işsizlik artarak sürerken AKP 1 cezaevi daha yaptı.

Halkın yüzde 80'i işsizken AKP’nin Erciş'e 'yatırımı' yeni cezaevi

HABER MERKEZİ-Her yıl Van'ı cazibe merkezi ilan eden ve seçimler öncesi tekrar açılışlarla halktan oy isteyen AKP hükümeti bölgeye yönelik 'yatırım'larına devam ediyor. AKP, 2 cezaevi bulunan Erciş'e 1 cezaevi daha yaptı. Van merkezde F-Tipi, T- Tipi, Yüksek Özel Güvenlik ve M-Tipi cezaevleri bulunurken, Erciş’te 2, Gevaş'da ise 1 cezaevi olmak üzere toplam 7 cezaevi bulunuyor. Erciş’te yapımına başlayan binlerce kişilik yeni cezaevi ile cezaevi sayısı 8’e yükseldi.

Erciş ilçesi 200 bin nüfusuyla bölgede nüfus bakımından en büyük ilçe konumunda ve Genç nüfusuyla da dikat çekiyor. Erciş; 90 yıllık tarihinde birçok katliama uğradı. 1930 yılında Zilan Katliamı'nda 45 bin kişi katledildi. Zilan Katliamı'ndan sonra, yüzlerce kişi idam edildi, binlercesi cezaevine atıldı, on binlerce insan sürgün edildi.

HALKIN YÜZDE 80’İ İŞSİZ DURUMDA

Erciş’te 1945, 1976 ve 2011 yılında üç büyük deprem yaşandı. Bu depremlerde binlerce insan yaşamını yitirdi ve yaralandı. 90 yıllık tarihi boyunca Bölgenin tarım ve hayvancılık merkezi olan Erciş bu özelliğini de kaybetti. Erciş’te tarım, hayvancılık ve üretimi bitiren AKP'nin politikaları, 2016 yılında DBP’li Erciş Belediyesi’nede kayyım atadı.

DBP’li Erciş Belediyesi Eşbaşkanları başta olmak üzere, belediye encümenleri ve yüzlerce kişi cezaevine atıldı. 200 bin nüfuslu Erciş’te nüfusun yüzde 80’i işsiz durumda. İşsiz olan Erciş halkı, çalışmak için Batıdaki farklı illere gitmek zorunda kalıyor. 

AKP’NİN HİZMETLERİ: YENİ EMNİYET BİNASI VE CEZAEVİ

2008 yılında temeli atılan henüz yeni taşınan ve faliyete giren ,10 yılda bugüne kadar ortalama 9 defa AKP tarafından açılışı yapılan Erciş Yeni Devlet Hastanesi rant merkezi haline getirildi. 10 yıldır bir hastane yapamayan AKP hükümeti, bir yıl gibi kısa sürede Erciş Emniyet Müdürlüğü'nü bitirdi. Erciş’e yeni bir emniyet binası yapan AKP, şimdi de yeni bir cezaevi yapıyor.

Kısa bir süre önce temeli atılan yeni cezaevi bitirilmek üzere. Daha önce 1. derece sit alanı olan, Urartu Medeniyeti'nin bıraktığı yapıların üzerine TOKİ konutları yapan AKP, şimdi de aynı alanda cezaevi yapıyor. Erciş’te 2 cezaevi olmasına rağmen yeni cezaevi yapılmasına Erciş halkından tepki geldi.

BİZ CEZAEVLERİ DEĞİL, İŞ İSTİYORUZ

Yurttaşlar Yıllardır bölgemizi sömürdüler, eğer gerçekten adaletli olsaydılar buraya cezaevi değil fabrikalar yaparlardı. Biz iş isterken, onlarda bunun karşılığında yeni cezaevleri yapıyor. Biz cezaevleri değil, iş istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sahin donmez
Sahin donmez - 6 ay Önce

Zaten akp hükümeti hep yanlış politika yapıyor ve halkını içeriye atıyor kardeşim fabrika yap insanlar evine ekmek götürsün bugün ercisli olarak benim akp hükümetine soyliycegim tek sey bırak bu tur şeyleri insanlara aş verin is verin

SIRADAKİ HABER