‘Gezi’ye gösterilen duyarlılık Erçiş’e de gösterilsin’

Van'ın Erciş ilçesinde, AFAD tarafından müteahhit firmaya devredilen toplu konutların yapımı için binlerce ağacın kesileceğini belirten Çatak Dibi (Zortul) köyü sakini Resul Karaman, Gezi Parkı'nda ağaç kıyımına karşı direnişe geçen binlerce insanın aynı duyarlılığı Erçiş’te de göstermelerini beklediklerini söyledi.

‘Gezi’ye gösterilen duyarlılık Erçiş’e de gösterilsin’
Van'ın Erciş ilçesinde, AFAD tarafından müteahhit firmaya devredilen toplu konutların yapımı için binlerce ağacın kesileceği alanda askerler eşliğinde çalışma başlatıldı. Bu kıyımı anlatmak ve sesini duyurmak isteyen Çatak Dibi (Zortul) köyü sakini Resul Karaman, DİHA’ya konuştu.

‘Yüzlerce ağaç katledilme ile karşı karşıya’

Karaman, Erciş'te AFAD tarafından Çatak Dibi (Zortul) köyünde yapılacak konutlar nedeniyle kesilecek olan yüz binlerce ağaç için çalışmalara başlandığını belirterek, “Van’ın Erçiş İlçesi Çatak Dibi köyünde deprem dolaysıyla Van Valiliği ve Erçiş Kaymakamlığı onay ile AFAD tarafından alınan kararla 318, 319 ve 320 nolu parsellere konut yapılacak. Fakat 100 senedir kullandığımız bu arsalar tarım alanlarıdır. Ve hala bu alanlarda tarım yapılmaktadır. Bu arazilerde 300 tane kavak ağacı, 5 bin tane de meyve ağacı vardır. Yıllardır emek verdiğimiz bu arazilerde ailemizin geçimini sağlamaktayız. Yıllardır emek verdiğimiz bu arazilerimiz tahrip edilerek ağaçlarımız katledilmek isteniliyor” ifadesini kullandı. Köylerinde konut yapılacak boş arazinin çok olduğunu vurgulayan Karaman, “Fakat ilk gelen heyete kullandığımız araziler mera arazisi diye gösterilmişti. Biz bu durumu ne kadar anlatmaya çalışsak da kimse bizi duymadı. Köyün hemen 500 metre ilerisinde boş bir arazi vardı. Bu arazi tarım alanı olmayıp TOKİ için de elverişli idi. Fakat köylülerin itirazı sonucunda konutlar bizim araziler de yapılacak. Eğer bu konutlar bizim arazilerimizin olduğu yerde yapılırsa binlerce ağacımız katledilecektir” dedi. Bir yıldır kullandıkları arazilerinin mahkemelik olduğunu dile getiren Karaman, şöyle devam etti: “Mahkeme hala devam ediyor. Bunun için iki seferdir Ankara’ya geldim. Meclis’te AKP Van Milletvekili Fatih Çiftçi ile BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile görüştüm. Bu konuda yardımcı olacaklarını söylediler. Şu ana kadar herhangi bir şey olmuş değil. Şu an AFAD tarafından parsellemeler yapılmış durumda. Ağaçlarımız her an kıyım ile karşı karşıya” ifadesini kullandı.

‘Tek geçim kaynağımız bu araziler’

“Biz bu arazilerin 63 yıldır ecrimisillerini ödüyoruz. Arazide kullandığımız suyun parasını bile ödüyoruz” diyen Karaman, “Bizler çiftçilik yaparak geçimlerimizi sağlıyoruz. Yapacak başka bir işimiz yok. Bu araziler tek geçim kaynağımızdır. Bu arazilerden 400’e yakın insan geçimini sağlıyor. Arazilerimiz ellerimizden alınırsa mağdur olacağız. Bundan dolayı köyden göç etmek zorunda kalacağız. Umarım devlet bu konuda bir adım atar” diye konuştu. Diğer yerlerde yapılan konutların tarım alanları dışında yapıldığını ifade eden Karaman, “Erçiş bölgesinde bunu görebiliyoruz. Birçok köylü ise konutunu kendi bahçesinde yapmıştır. Başka herhangi bir yerde tarım arazileri bozularak konut yapılmamıştır. Tek bir ağaç bile sökülmeden konutlar yapılmıştır. Yapılan yerler hep kırsal alanlardır” vurgusunu yaptı.

‘Doğamıza sahip çıkıyoruz’

Karaman, yaşanacak olan bu doğa katliamına karşı olduklarının altını çizerek, “Gezi Parkı’nda ağaç kıyımına karşı binlerce insan sokağa döküldü, eylemler gerçekleştirildi. Bizler de bu duyarlı insanların eylemlerini destekliyoruz. Aynı duyarlığı Erçiş’te de görmek istiyoruz. Doğamızın tahrip olmasını ve ağaçlarımızın katledilmesini istemiyoruz. Binlerce ağacımız katledilmek üzere iken Türkiye neden bu katliama karşı sessizliğini koruyor. Duyarlı her kesimden yardım bekliyoruz. Bu ağaç katliamına dur demelerini istiyoruz. Bir yıldır sesimizi kimseye duyuramadık. Bazı medya kuruluşlarını aradık, fakat kimse gelip haberimizi yapmak istedi” diye konuştu.
 

DİHA

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 20:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
edek
edek - 6 yıl Önce

abe gelsinler taksim edek

SIRADAKİ HABER