Erciş’te Yaşanan Sağlık Skandalı Meclis Gündemine Taşındı.

Halkların demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Adem Geveri, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzere Erciş’te yaşanan sağlık skandalı ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi .

Erciş’te Yaşanan Sağlık Skandalı Meclis Gündemine Taşındı.

HABER MERKEZİ- Gazetecizgi’den Erhan Akbaş’ın gündeme getirdiği Van’ın Erciş ilçesinde yaşanan sağlık sıkandalı ile ilgili Halkların demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Adem Geveri, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzere Erciş’te yaşanan sağlık skandalı ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

Geveri soru önergesinde 10 Nisan 2018 tarihli haberlere göre Van ilinin Erciş ilçesine bağlı Çetintaş mahallesinde ikamet eden akşam saatlerinde doğum sancıları başlayan Semra Baran (37) isimli kadının aile yakınları tarafından mahalleye çağrılan ambulansla Erciş Devlet Hastanesine Kaldırılmıştır. Burada hamile kadına ve yakınlarına hastane personelleri tarafından “ Hastanede doğum doktoru yok” denilerek müdahale edilmediği ve hastanın Van’a gitmesi gerektiği iletilmiştir. Devam eden süreçte Semra Baran’ın Van’a sevk edilmek istendiği ve yakını Hanıfi Baran’ın ambulans talebi ise rededildiği belirtilmiştir. Doğum sancıları artan Semra Baran’ın doğumhane salonunda bekletildiği oturduğu yerde doğumunun gerçekleştiği sırada doktor ve ebe tarafından ayağa kaldırılarak doğumhaneye götürülmeye çalışıldığı bu sırada bebeğin düşerek başını yere çarptığı ve hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Çıkan tartışmalar üzerine doktorların OHAL var derdini mahkemeye anlat ifadelerini kullanarak polis çağırdığı Hanıfi Baran’ın polis tarafından gözaltına alındığı ve sabaha doğru bırakıldığı belirtilmektedir.

Erciş’teki hastanede bebeğin canlı olarak doğduğuna dair rapor düzenlendiği savcının doktorlar görüştükten sonra bebeğin cansız olarak doğduğuna dair rapor düzenlediğine yönelik bilgiler de çok sayıda basın yayın organlarnda yer almaktadır.

 Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sn.Dr.Ahmet Demircan tarafından Anayasanın 98. Ve içtüzüğün 96 ile 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1-Erciş Devlet Hastanesinde gerçekleştiği belirtilen olay hakkında bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?


2-Semra Baran’ın Van’a sevk edilmesine rağmen kendisine ambulans tahsis edilmemesinin gerekçesi nedir ?


3-Semra Baran’ın bebeğinin canlı olarak doğduğuna dair rapor bakanlığınıza bağlı birimlerde bulunmakta mıdır ?


4-Bebeğin canlı olarak doğduğuna dair rapor bulunmasına rağmen sonradan bebeğin cansız olarak doğduğu şeklinde başka bir rapor düzenlendiği bilgisi bakanlığınızca doğrulanmış mıdır?


5-Semra Baran’ın hastaneye müracatı ile başlayan ve çok sayıda ihmal bulunduğu değerlendirilen olaylara dair başlattığınız herhangi bir soruşturma var mıdır ? Varsa hangi aşamadadır?


6-Semra Baran’ın bebeğinin yaşamını yitirmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle açığa alınan bakanlığınız personeli bulunmakta mıdır?


7-OHAL yönetimi kapsamında sağlık hizmetlerinde hangi aksamalar söz konusudur ? OHAL’in sağlık hizmetlerinde ulaşabilirliği kısıtladığına yönelik bakanlığınıza iletilen şikayetler nelerdir ?


8-Bebeğini kaybetmiş bir hastanın yakını olan Hanıfi Baran’ın bir doktor tarafından polise şikayet edilmesine gerekçe olan tartışmalar nelerdir ?


İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’YA YANITLAMASI ÜZERE VERİLEN SORU ÖNERGESİ

1-Erciş Devlet Hastanesinde gerçekleştiği belirtilen olay hakkında Erciş Emniyet Müdürlüğünde hangi bilgiler bulunmaktadır?


2-İlhan Baran’ın gözaltına alınma gerekçesi nedir


3-İlhan Baran gözaltına alındıktan sonra kaç saat sonra serbest bırakılmıştır?


ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL TARAFINDAN YANITLANMASI ÜZERE VERİLEN SORU ÖNERGESİ

1-Erciş Devlet Hastanesinde gerçekleştiği belirtilen olay hakkında adli mercilerde hangi bilgiler bulunmaktadır?


2-Savcı’ın doktorlarla görüşmesinden sonra bebeğin yaşamını yitirdiğine dair raporun değiştirildiği bilgisi bakanlığınızca doğrulanmışımıdır ?


3-Semra Baran’ın bebeğine ait otopsi raporunda hangi bulgular saptanmıştır?


4-Adalet Bakanlığı kayıtlarında Semra Baran’ın bebeğinin ölüm nedeni nedir ?

 Gazetecizgi.com

İLGİLİ HABER

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER