Erciş’te Doğumhanede skandal olay!

Van'ın Erciş ilçesinde doğum sancısı yaşayan  kadına hastane personeli  tarafından 'doktor yok ' gerekçesiyle müdahale edilmemesinin ardından  kadının  bekleme salonunda uluorta yerde  doğum yaptığı , doğan bebeğin ise yere düşüp başını zemine çarpması sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.

HABER MERKEZİ / ERHAN AKBAŞ

Erciş ilçesine bağlı Çetintaş mahallesinde ikamet eden akşam saatlerinde doğum sancıları başlayan  Semra Baran (37) İsimli  kadın aile yakınları tarafından mahalleye çağrılan ambulansla  Erciş Devlet Hastanesine getirildi. Burada hamile kadına  ve yakınlarına Hastane personelleri tarafından 'Hastanede Doğum doktoru yok' denilerek müdahale edilmediği  hastanın Van’a gitmesi gerektiği söylenildi. Bunun üzerine doğum suyu boşalan kadının yakını Hanıfi Baran’ın ambulans talebinde bulunduğu bu talebinin ise red edildiği ileri sürüldü.

Doğum sancıları artan Semra Baran’ın doğumhane salonunda beklediği esnada oturduğu yerde doğumunun gerçekleşmesi üzerine doktor ve ebe tarafından ayağa kaldırılarak doğumhaneye götürülmek istendiği bu esnada bebeğin düşerek başını yere çarpması sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.

"Müdahale edilmeyerek vana sevk edilmesine rağmen  ambulans verilmedi ''

Tüyler ürpertici olay ile ilgili Gazete Çizgi’den Erhan Akbaş’a konuşan Hanifi Baran tüm ısrarlara rağmen durumu ağırlaşan kadına müdahele edilmediğini belirterek  , hastanın Vana sevk edilmek istendiği ve talep etmesine rağmen ambulans verilmediğini aktardı.  Baran konuşmasının devamında ''Hastamız kötü bir durumda olduğu için önce bir doktorun müdahale edip muayene etmesini istedim bana akşam bu saatte doğumhanede doktor yoktur dediler. Bebeğin suyunun boşaldığı için riskli durumda olduğunu  bunun sorumluluğunu siz alacaksanız ben arabamda Vana hastaneye götüreceğim dedim bana hiç birşey olmaz götürebilirsiniz dediler "

''Araç temin etmeye giderken beni arayıp 'Hastanı al' dediler ''

Kendisine ambulans verilmediğini söyleyen Baran köye aracını almaya gittiğini belirttiği konuşmasında : ''Bunun üzerine hastaneye ambulansla geldiğimiz için 25 kilometre yolu geri giderek mahalleden aracımı alıp tekrar gece 02:00 saatlerinde Erciş Devlet Hastanesine geri geldim, yolda olduğum esnada bana telefon açarak nerde kaldın çabuk gel hastanı götür dediler.'' ifadeleri kullandı. Baran söz konusu görüşmenin kayıtlarının telefonunda mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

“Doktor: sen bilmiyor musun OHAL var derdini mahkemede anlatırsın”

Tüyler ürpertici olay sürerken bir de gözaltına alınarak ifadesi alınan  Baran '' Doktorun istediği bez ve evrak fotokopilerini hazırladım gece 02:30 saatlerine doğumhaneye geri döndüm baktım annem bağırıyor gelinimiz ölüyor burada kimse bakmıyor sen nerdesin dedi.  Doktor çıktı odasından neden bağırıyorsun dedi bana, ben de kendisine hastamı alıp götüreceğimi söyledim. Tartışma çıktı aramızda o esnada doktor polis çağırdı bu vatandaş bana hakaret ediyor, beni tehdit ediyor dedi. Ben ne hakaret ettim ne de tehdit ettim saat 11:00’da hastayı getirmişim gece olmuş 02:30 hastama müdahale etmiyorlar, alıp götüreceğim dedim.Polis beni dinlemedi.Doktor oradan sen bilmiyormusun OHAL var , sen git derdini artık mahkemede anlatırsın dedi. Polisler ifademi almak için beni alıp götürdü döndüğümde saat sabah 05:00 olmuştu.'' sözlerini kullandı.

“Bebek yere düştü Mavi kod uyarısı verildi”

Hasta yakını Baran sabah “Mavi  kod uyarısı verildi. Korktuk hastamıza birşeymi oldu diye koridorun sonunda doktorun kucağında bebek herkes toplanmış bana sizin bebeğiniz dediler aradan yarım saat geçti başka bir doktor geldi içeri girdi daha sonra çıkarak yanıma geldi bana sizin bebeğiniz nefes alamıyor müdahale ediyoruz bilginiz olsun dedi ve geri içeri girdi doktor içeri girdiği gibi doğum yapan gelinimiz çıktı o halde geldi.  Abi dedi doktor beni odaya attı, kimse benimle ilgilenmedi doktor sonradan geldi bana durumun nasıl diye sordu doktora çocuğun düşmek üzere olduğunu söyledim doktor beni kaldırdı kolumdan tutarak doğumhaneye doğru çekti doktora çocuğun düşeceğini söyledim dinlemedi beni hayvan gibi çekiştirdi o esnada ayakta çocuk düştü yere başını çarptı kafası kırıldı çocuğu alıp götürdüler bende böylece kaldım dedi”.

“İki farklı rapor düzenlendi birinde ölü doğmuş diğerinde ise sağ doğmuş”

“Van’da Savcı bana bebeğin ölü bir şekilde doğduğunu söyledi”. Baran, Erciş'teki rapor da ise çocuğun canlı doğduğu ve daha sonradan hayatını kaybettiği belirtili raporun verildiğini iddia etti. Baran ''Çocuğu Erciş devlet hastanesi morguna kaldırdığımızda  savcı geldi doktorla birlikte morga girdiler beni içeriye bırakmadılar daha sonra  hastanede bulunan polis odasına geldiler orada raporu düzenlediler dedi.

Yaşanan olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiği öğrenilirken konuyla ilgili aradığımız hastane başhekimine ulasamadık.

Kaynak:Gazeteçizgi.com Erhan Akbaş

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER