Erciş'te yapılan baskında evi yanan ailenin daha öncede aynı sebeple evinin yandığı ortaya çıktı

VAN- Erciş ilçesine bağlı (Hespenek) Mahallesinde bulunan evlerine baskın düzenleyen polis ve askerlerin attıkları gaz bombasının yangına sebep olduğu Polat Ailesi’nin evlerinin 3 yıl önce de aynı sabeple yandığı ortaya çıktı. Aile, olayla ilgili suç duyurusunda bulunma hazırlığında.

Bir ihbar doğrultusunda çok sayıda polis ve asker önceki gün gece Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesi’ne baskın düzenledi. Onlarca zırhlı araçla kuşatılan mahalledeki kimi evlerde aramalar yapıldı. Polat Ailesi’nin evine de giden asker ve polisler, yaptıkları ‘3 dakika içinde evi boşaltın’ anonsuyla aile fertlerinden hemen dışarı çıkmalarını istedi. Ne olduğuna anlam veremeden dışarı çıkarmaları sonrası ise ailenin evinin içerisine gaz bombaları atıldı.

Atılan gaz bombaları nedeniyle evin içerisinde yangın çıktı. Aile, eşyalarının ancak bir kısmını alevlerin arasından kurtarmayı başardı. Yanan eşyalar arasında Kur’an-ı Kerim kitabının olduğu da görüldü.

Evde yangına sebep olan gaz bombalarının bir zırhlı araçtan atıldığını belirten köy sakinleri, özel timlerin daha sonra eve girerek bu gaz kapsüllerini alıp, çıktığını anlattı.

‘3 DAKİKA’DA ÇIKMAZSANIZ EV TARANACAK' DENİLDİ

Ev sahibi Pakize Polat, yaşadıkları o anları şu sözlerle anlattı: “Gece saat 12.30’da evlerimize baskın yapıldı. Daha üzerimizi giyinmeden bize '3 dakikanız var, 3 dakika içerisinde çıkmazsanız ev taranacak' denildi. Çocuklarımızı battaniyelere sarıp, dışarıya çıkardık. Ayakkabılarımızı giymeye dahi izin vermediler. Evde 10 yıldır kızım için biriktirdiğim çeyizler vardı. 'Eşyaları yakmayın, biz önden girelim, siz de arkamızdan gelin' dedik ama bizi dinlemediler. Zırhlı araçtan üç gaz bombası attılar. Salon ve diğer odalarda yangın çıktı. Aile olarak sabaha kadar dışarıda kaldık” dedi. 

EVLERİ DAHA ÖNCE DE AYNI SEBEPLE YANDI!

Evleri yanan Polat Ailesi’nin 3 yıl önce de evlerinin aynı sebepten yandığı ortaya çıktı. 

“4 yılda 5 kez evimize baskın düzenlediler. 3 yıl önce yine evimizi ateşe verdiler” diyen anne Pakize Polat, kendilerine 'şikayetçi olmayın zararlarınızı karşılayacağız' denilse de sorumlular hakkında şikayetçi olacaklarını ifade etti.

Yakılan evin hemen karşısında oturan kayınpeder Mehmet Polat da, evlerinin önüne panzerlerin geldiğini ve kendilerine dışa çıkmaları yönünde anons yapıldığını anlattı. Ardından tüm aile bireylerinin çorapsız, ayakkabısız şekilde evin dışına çıkarıldığını söyleyen Polat, yaşananları “Askerler iki ev arasında pusudaydı Oğlumun evine yakıcı bir bomba attılar. Çocuklarım 'ev yanıyor gidelim' dediler.  Ben de 'asker pusuda gitmeyin' dedim. Sonra itfaiyeyi çağırdılar. İtfaiye gelerek yangını söndürdü. Sabaha kadar çocuklarımızla birlikte soğukta bekledik” sözleriyle dile getirdi.

Polat, yakılan ev söndürülemeyince yangını söndürmek için itfaiyeye haber verilmek zorunda kalındığını da belirtti.

Operasyon gerekçesinin kendilerine söylenmediğini paylaşan Polat, “Biz evlerin aranmasına karşı değiliz, yargısız infazlara karşıyız. Gel evimizi ara, yanlış ve aykırı bir şey varsa, yasadışı bir şey varsa hakkımızda soruşturma açın, ceza verin. Ama maalesef bir suç olmamasına rağmen, haksız bir şekilde yakıcı bomba atarak eşyaları yaktılar” dedi.

İLGİLİ HABER TIKLA:ERCİŞ'TE BİR EVE ATILAN GAZ BOMBASI YANGINA SEBEP OLDU 

İLGİLİ HABER TIKLA: HDP'Lİ SARISAÇ ERCİŞ'TE EVİ YANAN AİLEYİ BAKAN SOYLUYA SORDU 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER