Erciş'te protestolar 42'inci haftasında

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 42'incisi düzenlendi.

Erciş'te protestolar 42'inci haftasında
 
Erciş Belediyesi, Belediye eş başkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan ile belediye meclis üyelerinin tutuklanmasını ve devam eden belediyeye yönelik baskıları kınamak için her hafta yapılan protestoların 42'incisini gerçekleştirdi. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen protestoya Erciş Belediyesi eş başkan vekili Güler Avcı , belediye meclis üyeleri ve belediye personeli katıldı.Yapılan açıklamada yapılan açıklamada sivil iradeye yapılan vurgunun tüm kesimler için geçerli olması gerektiğini belirtilerek belediye meclisinin yarısından fazlasının tutuklu bulunduğu hatırlatıldı.

' Belediye meclisimizin yarısından fazlası tutuklu '

Katılanlar adına basın metnini okuyan belediye meclis üyesi Salih Aydemir , 15 Temmuz'dan sonra yaşananların ' darbeye karşı darbe ' olduğunu vurgulayarak darbe girişimlerinin ortadan kaldırılması için demokrasilerin güçlenmesi gerektiğini söyledi. Aydemir : '' 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrasında darbeye karşı tavrımızı net bir şekilde ortaya koyarak her türlü darbeye karşı olduğumuzu belirttik.Son süreçte yaşanan ve adını '' Darbeye karşı darbe'' olarak tanımlayabileceğimiz siyasi tavrı da kabul etmiyoruz. Darbe karşıtlığını sadece kendisi söz konusu olunduğunda dile getirmenin demokrasilerde yeri yoktur. Diğer taraftan her türlü darbe girişimine ve bu girişime zemin hazırlayacak ortamı ancak demokrasinin güçlenmesi önleyebilir. Bu anlamda bölgede ve ülkede demokrasinin acilen güçlendirilmesi gerekir. '' şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında belediye üzerinde devam eden baskı ve tutuklamalara dikkat çeken Aydemir : '' Şu an aralarında belediyemizin de bulunduğu sivil siyaset alanının bir çok kurumu hala farklı yollarla baskı altında tutulmakta ve hala birçok temsilcisi cezaevinde tutulmaktadır. Sivil iradenin önemini vurgulayanların halkın seçtiği belediye meclisinin yarısından fazlasının bugün tutuklu bulunduğunu görmeleri lazım. Bu anlamda girilen çelişkili durumdan vazgeçilmesini ve eş başkanlarımız ve meclis üyesi arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. '' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER