Erciş'te Organik üretim olan Domates tarlada kaldı

Van’ın Erciş ilçesinde çiftçinin özenle ürettiği organik üretimler tarlada kaldı. Ürünlerinde gübre ve raf ömrünü uzatan kimyasal (G.D.O) ilaçlar kullanmadığını belirten üreticiler, bu yıl ki üretimden zarar ettiklerini ifade ederek konuyla ilgili yetkilileri göreve çağırdı.

Erciş'te Organik üretim olan Domates tarlada kaldı

Van’ın Erciş ilçesinde tarlalarında organik üretim yaptıklarını ifade eden Ercişli çiftçiler, ürünlerini tarladan toplayamadıklarına dikkat çekerek, bu yıl ciddi bir zararla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Ürünlerinin satılmama gerekçesini ihracat olmaması ve dışarından gelen ürünlerin bölgede pazar alanını daralttığını kaydeden çiftçiler, “Dışarıda gelen domateslerde raf ömrü uzun olsun diye G.D.O kullanılıyor. Bu nedenden bu madde ürünü hem parlak hem de diri gösteriyor. Bu ürünlerin karşısında bizim ürünler sönük du+rduğu için satılmıyor” ifadesinde bulundu. Üreticiler domatesin yaklaşık 18 kilogram gelen kasasını 4 TL’den sattıklarını buna rağmen satış yapamadıklarından yakındı. Aynı zamanda kavun, karpuz ve diğer sebze üreticileri de bu yıl işçi, mazot maliyetini bile çıkaramadıklarına dikkat çekerek, “ böyle giderse tarlalarımızı da satarsak altından çıkamayız. Tarı bakanını göreve çağırıyoruz” çağrısı ile yetkilileri göreve çağırdı.

Arsalarımızı satsak ta bu zararın altından kalkamayız

Geçen yıllara rağmen bu yılki verimin daha fazla olduğunu ifade eden üreticilerden Bayram Acar, her geçen yıl ekim alanını daraltmak zorunda kaldığını ifade ederek, “böyle devam ederse arsalarımızda satsak ta altından çıkamayız. Mazot fiyatı 4 TL’yi buldu. Tohum ve işçiden çok mazota para gidiyor. Bizler üreticiyiz devletin bu konuda bizi desteklemesi lazımken, yapılan zamanlarla her yıl farklı bir darbeye maruz kalıyoruz” diyen Acar, elimizde avucumuza ne varsa ektiğimiz tarlarlalar yatırdık. Borç ettik harç ettik alacaklılara hasat sonu sözü verdik. Fakat şimdi ürünlerimizi satamıyoruz. Bu yıl devlet bu bize bir çözüm üretmezse tarlalarımızı satsak ta bu işin altından çıkamayız”

Topladığımız ürün mazot ve işçi parasını karşılamıyor

Ürünlerinin mazot (yakıt) işçi parasını karşılayamadığını ifade eden Refik Çağan ise, “ Topladığımız ürünler, masrafları karşılamıyor. Burada domatesin kilosunu  0,20 kuruşa satmak zorunda kalıyoruz. Bir işçi akşama kadar kendini öldürse en fazla toplayacağı 200-250 kilodur. Buda ortalama 50 TL civarı bir şey ediyor. En ucuz işçinin günlük ücreti 70 TL dir yani ben bir işçiye 20 TL cebimden vermek zorunda kalıyorum. Peki bunun tohum parası, yakıt parası ve diğer masraflar. Yani artık bunun hesabını değerli devlet büyüklerimiz yapsın ve ellerini vicdanlarına koysun. Bizim halimiz budur zor durumdayız. Bu yıl halimiz harap”

Dışardan gelen ürünler Pazar alanımızı daraltıyor

Türkiye’de dış ihracatın olmaması sebebi ile dışarıdan gelen ürünlerin bölgedeki pazar alanını daralttığını ve nedenden ürün satamadıklarını belirten İlhami Çelik,şirketler her zaman büyük yatırımlar yapar. Adamlarda teknik çok, ilaçta (G.D.O) çok. Biz ekeriz 20 dönüm, adamlar eker binlerce dönüm. Bizim ürünlerimizin raf ömrü kısadır, tarladan geldikten bir süre sonra solmaya başlar, onların ürünleri bir ay beklese de diriliğini ve renkliliğini korur. Çünkü bizim üremimiz organiktir, onların üretimi ilaçlıdır. Bizim üretimimiz lezzetli ve sağlıklıdır. Onların ürünleri makyajlı ve sağlıksızdır. Bizim değerimiz azdır onlar daha çok değerlidir. Bu yüzden biz zarar ederiz onlar kazanır. İşte fark buradadır kardeşim. Devlet onlara sahip çıkar, onların yatlarında mazot vergisi almaz, ama bizden misli ile vergi alır. Biz nasıl kalkınalım, organik üretim nasıl artsın. Vallahi bende Allah korkusu olmazsa bende G.D.O kullanırım. Ben nasıl bu kadar insanın günahına girebilirim. Yapmam kardeş, iflas ederim yine de  üç kuruş fazla kazanacağım diye insanların günahına girmem”

‘Verim çok tüketim yok’

İhracatının olmaması gibi ürünün iç pazarda da tüketilemediğini anlatan Başkan Çetinkaya, “Dolayısıyla fiyatlar 30- 40 kuruşa kadar düştü. Bunun maliyeti kilogramda 1.20 TL, 1.20 TL’ye mal ettiğinizi 30- 40 kuruşa satıyorsunuz ve 40- 50 derecede seranın içinde sıcakta çalışıyor insanlar” dedi.

Önümüzdeki yıl ekmeye biliriz

Bu yıl ürünlerinin tamamının tarlada kaldığını ifade eden bir diğer üretici Çetin Kul’da maliyetin altında kaldıklarını ifade ederek, “ Bizim ürettiğimiz domatesler ince kabuklu ve bölgenin en lezzetli domatesleridir. Buna rağmen satış yapamıyoruz. Bir kaza yaklaşık 18-20 kilogram geliyor. Bizler kasasını 4 TL’den satmak zorunda kalıyoruz. Buna artık bir çözüm bulunması lazım” dedi.

Diğer ürünlerinde durumu içler acısı

Domatesin yanı sıra satılmaması nedeni ile  fiyatları geçen aylarda yüksek olan biber, salatalık, kavun, karpuz ve kabağında fiyatı ciddi düşüş yaşadı. Buna göre tarlada salatalık 30  kuruş markette 1 lira, kabak 20 markette  1 lira. Kavun ve karpuz 30 kuruş marketlere 75 kuruş, Biber çeşitleri ise tatlı çarliston 50 kuruş, acı çarliston 60 kuruş, sivri biber 50 kuruşa düşmesine rağmen beklenen ilgili göremiyor.  

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER