Erciş'te kadın esnafların da olacağı Semt Pazarları için kuralar çekildi

Erciş’te ilçeyi düzene kavuşturmak ve halkın daha rahat, ucuz ve hijyenik ürünlere ulaşmasını sağlamak amacıyla Erciş Belediyesi öncülüğünde kurulacak semt pazarında yer alacak esnaflar için kura çekimi yapıldı.

Erciş'te kadın esnafların da olacağı Semt Pazarları için kuralar çekildi
 
Kentsel dönüşüm belirsizliğiyle baraka kente dönen ilçenin düzene kavuşturulması ve halkın daha rahat, ucuz ve hijyenik ürünlere ulaşması amacıyla Erciş Belediyesi öncülüğünde, Beyazıt ,Adnan Menderes ,Sahilkent,Tekevler,Kışla mahalleleri ile Dalan Caddesi gibi altı ayrı mahallede kurulacak olan Semt Pazarı için esnaflar arasında kura çekimi yapıldı.Kadınlar için eşit temsiliyet şartının konulduğu semt pazarı uygulamasında yer alacak esnafların parsellerini belirlemek adına Erciş Belediyesi Toplantı ve Konferans Salonu’nda yapılan kura çekimine, Erciş Belediyesi Meclis Üyeleri, Van Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Selim Bozyiğit,Erciş Belediyesi eş başkan yardımcısı Necdet Karaman ve aralarında kadınların bulunduğu çok sayıda esnaf katıldı.

''Kadınlar önceliğimizdir''

Kura çekimi öncesi konuşan Erciş Belediyesi meclis üyesi Birgül Keser , Erciş’te ilk defa semt pazarlarının kurulacağını belirterek,”amacımız halkımıza daha rahat ve özellikle dar gelirli yurttaşlarımıza daha ucuz alışveriş yapma imkanı sağlamak ve bunu yaparken kadınlara öncelik vermektir. Semt pazarlarının halkımıza hayırlı olmasını ve hep beraber başarılı olmamızı diliyorum.” dedi

''Kaçak kültüründen kurtulmak istiyoruz''

Daha sonra konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Selim Bozyiğit , çalışmanın anlamlı olduğunu söyleyerek '' Erciş sıradan bir ilçe değil, il düzeyini aşmış bir ilçemiz. Erciş'e bir düzen ve emeğiyle geçinen insanların da esnaflaşması lazım. Seyyar ve korsan kültüründen kurtulmak istiyoruz. '' ifadelerini kullandı. Son olarak konuşan belediye meclis üyesi İzzet Bütün ise Belediye eş başkanları Abdurrahman Çağan ve Diba Keskin ile belediye meclis üyelerinin yargılandığı davanın yarın yapılacak üçüncü duruşmasına dikkat çekerek söz konusu çalışmanın eş başkanların emekleri olduğunu belirtti. Bütün, mahkeme günü ilçe halkının eş başkanlarına sahip çıkmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından,Erciş 3. Noteri şahitliğinde kura çekimi yapılarak aralarında kadınların da bulunduğu başvuru sahibi 232 esnafın hak sahibi olacağı parsel alanları belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER