Erciş'te İstismarı Haberleştiren Gazeteciler 3'cü Kez Hakim Karşısına çıktı

Van’ın Erciş İlçesinde 3 farklı okulda yaşanan cinsel istismar iddialarını gündeme getiren Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in haklarında açtığı dava nedeniyle “yalan haber yapmak ve iftira” suçlaması ile yargılanıyor.

Erciş'te İstismarı Haberleştiren Gazeteciler 3'cü Kez Hakim Karşısına çıktı

HABER MERKEZİ-Gazetecilerin yargılanmasına konu olan dava, Erciş İlçesinde 3 farklı okulda yaşanan cinsel istismar olayının haberleştirilmesi ile ilgiliydi. Mayıs 2017 tarihinde cinsel istismar olayını haberleştiren gazeteciler, haberlerde cinsel istismar olayının aylarca gizlendiğini iddia etmişti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek ise haberleri yapan gazeteciler hakkında “Yalan haber yapma ve iftira atma” suçlaması ile suç duyurusunda bulundu. İki gazeteci hakkında ‘yalan haber yapma ve iftira’ suçlaması ile dava açılmıştı. Şimşek 31 Ekim 2017 tarihinde yapılan ilk duruşmada “Cinsel istismar olayının ortaya çıkmasının ardından aynı gün soruşturma başlattık. Ancak gazeteci olan sanıklar sürekli olarak olayı benim üzerime haber yapmışlardır” şeklinde ifade vererek, gazetecilerin kendisine iftira attığını iddia etmişti.

GAZETECİ AKBAŞ: BİZ GAZETECİLİK YAPTIK, HABERİMİZİN ARKASINDAYIZ
Gazetecilerin yargılandığı davanın üçüncü duruşması bu gün Erciş 1.Asliye Ceza Mahkeme

si'nde görüldü. Duruşmaya, gazeteci Erhan Akbaş ve avukatı Savaş Avcı hazır bulunurken, davacı Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek ve gazeteci İdris Yılmaz duruşmaya katılmadı. Duruşmada söz alan gazeteci Erhan Akbaş, kamu yararına ve kamuyu ilgilendiren bir olayı açığa çıkardıklarını belirterek, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılandıklarını söyledi. Davaya konu olan haberlerin arkasında olduklarını anlatan Akbaş, “Burada yargılanması gerekenler istismarcılar ve onları koruyan kişilerdir biz değiliz. Gazeteci arkadaşım İdris Yılmaz ile birlikte toplumu ilgilendiren bir konuyu haberleştirdik. Bu olay 29-30 Aralık 2016 tarihlerinde öğrencilerin rehber öğretmenlerine yaşanan durumu anlatması sonrası açığa çıkıyor. Okul müdürü öğrencilerden alınan ifade tutanakları ile birlikte 03 Ocak 2017 tarihinde üst yazı ile Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildiriyor. Milli Eğitim Müdürü bu olaydan haberdar olmasına rağmen adli işlem başlatmıyor. Biz bu haberi yaptıktan sonra Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek, Devlet Yönetmenliği Sistemi (DYS) üzerinden 23 Mayıs 2017 tarihinde Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'na adli soruşturmanın başlatılması için dilekçe gönderiyor. Aynı gün başlatılması gereken adli soruşturma 5.5 ay boyunca başlatılmıyor. Bunun basın özgürlüğü çerçevesinde ele alınmasını talep ediyoruz. Bizler gazeteciyiz suçlu değiliz hakkımızda yöneltilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyoruz” dedi.

GAZETECİ AKBAŞ: DOĞRU HABER YAPTIĞIMIZ ISPATLANDI


Duruşmanın ardından Artı Gerçek’e konuşan Erhan Akbaş, bu duruşmada Milli Eğitim Müdürü'nün iddialarının çürütüldüğünü söyledi. Olayla ilgili aldıkları belgeleri mahkemeye sunduklarını ifade eden Akbaş, “Biz 3 haber yapmışız. Yapmış olduğumuz haberlerin ardından 2 öğretmen tutuklandı. Biz dedik ki bizler haber yaptıktan sonra olay adliyeye yansıdı. Milli Eğitim Müdürü de ‘Hayır, ben aynı gün hem adli hem de idari soruşturma başlattım’ dedi. Milli Eğitim Müdürü'nün bu ifadesi mahkeme tutanaklarına geçti. Biz de bugünkü duruşmada soruşturma belgesini mahkemeye sunduk. Biz haberi 22 Mayıs 2017 tarihinde yapmışsız, Milli Eğitim Müdürü de 23 Mayıs 2017 tarihinde savcılığa bildirmiş. Yani bizim yapmış olduğumuz haberden bir gün sonra. Oysa olayın oluş tarihi 29-30 Aralık 2016. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletildiği tarih ise 3 Ocak 2017. Aynı gün hem idari hem de adli soruşturma başlatılması gerekiyordu. Bu süre zarfında bir şey yapmamış. Ancak mahkemeye sunmuş olduğumuz belgelere bakıldığında anlaşılıyor ki olayın oluşunun üzerinden 5.5 ay geçiyor ama bir şey yapılmıyor. Bizim haberi yapmamızdan hemen sonra Milli Eğitim Müdürü savcılığa bildiriyor” diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI DOSYAYI ADLİYEDEN İSTEYECEK

Milli Eğitim Müdürü'nün yaptıkları haberden dolayı kendileri hakkında “yalan haber yapma, iftira atma” suçlaması ile suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Akbaş, şunları söyledi: “Aldığımız adli soruşturmanın belgesini mahkemeye sunarak. ‘Milli Eğitim Müdürü’nün yaşanan istismar olayı ile ilgili mahkemeye yalan beyanda bulunduğu açık bir şekilde ortadadır’ dedim. Mahkeme başkanı bizim sunduğumuz belgelerin de içinde olduğu dosyayı önümüzdeki günlerde adliyeden isteyecek. Bu belgelerin gelmesini bekleyeceğim dedi. Bu belgelerin gelmesinin ardından 5 Haziran 2018 tarihine karar duruşması görülecek.”

Akbaş açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi; Türk Ceza Kanununun “Suçu bildirmeme” başlıklı 278’ci maddesine göre işlenmiş yada işlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmemek suçtur. Bu gibi durumlarda 5395 sayılı Çocuğu Koruma Kanununa göre korunma ihtiyacı olan çocuklar için izlenecek usul ve esaslar bakımında zaman kaybetmeksizin yetkili mercilere bildirilmesi gerekmektedir.

Türk ceza kanununun 98’ci maddesinde yer alan “ Yardım ve Bildirim” yükümlülüğü çocuklarıda kapsıyor bu yükümlülüğün zamanında yerine getirilmediğini elde ettiğimiz belgelerde görüyoruz.

Söz konusu maddeye bakarsanız çocuklara yapılan ihmali ve istismarı bilen, gören, bu durumdan haberdar olan herkesin yetkili makamlara ivedilikle bildirmesi gerekmektedir. Yaşanan bir istismar vakasında mutlaka ( Cumhuriyet Savcılığı, en yakın Karakol, İl Emniyet Müdürlüğü Çoçuk Şubesi ve Çocuk Koruma Merkezlerinden) birine bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmemesi durumda istismarı bilen kişide suçtu duruma düşmekten kendisini kurtaramaz. Yaşanan bir cinsel istismar olayını gizli tutmak, saklamak, geç bildirmek gerçek anlamda suçluyu korumak ve ona başka çocukları da istismar etmesi için fırsat tanımak anlamına geliyor dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER