Erciş'te il Emniyet Müdür yardımcısı sokak ortasında esnafı dövdü

Erciş’te bulunan bir kafeye giren sivil polis “Kahvaltıyı beğenmediği” ve "Ortamda sigara içildiği" gerekçesiyle kafe sahibini darp etti. Kavganın ardından İlçe Emniyet Müdürü, Belediye Kayyum vekili olan Müdür Yardımcısı kafe sahibini dakikalarca dövdü. Yaşananlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. 

HABER MERKEZİ-Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre Van'ın Erciş ilçesinde Yunus Emre Çay Bahçesi'nde bulunan kafeye eşiyle birlikte kahvaltı yapmaya gelen bir sivil polis, kafe sahibi Yunus Güneş ile tartıştıktan sonra kavga çıktı. Kafe sahibinin haber vermesi üzerine olay yerine çağrılan polis, Güneş'i ifadesini almak için araca bindirdi. Araç hareket edeceği sırada İlçe Emniyet Müdürü ve yardımcısı ile çok sayıda polis de kafe önüne gelerek Güneş'i polis aracına indirdi. Daha sonra da dakikalarca dövdü. Bu anların görüntüleri ortaya çıktı.  

'EŞİNİ MASADAN UZAKLAŞTIRDI, KAFE SAHİBİNE YUMRUK ATTI'

Eşi ile birlikte kafeye gelen bir sivil polis kahvaltı istiyor. Kahvaltısı önüne konan polis, üç kez kahvaltının güzel olmadığını söyleyerek değiştirtiyor. Bunun üzerine polis ile kafe sahibi Yunus Güneş tartışmaya başlıyor. Polis Güneş’e parmak sallayarak tehdit ediyor. Bu arada polisin eşi tekrar masaya yanaşarak eşini sakinleştirmeye çalışıyor. Ancak polis eşine de parmak sallayarak masadan uzaklaştırıyor. Ardından polis ile kafe sahibi arasında masada süren tartışma sırasında polis Güneş'i vurmaya çalışınca kafe sahibi elini itiyor ve yumruklaşmaya başlıyorlar. Kafede bulunan birkaç kişi de hemen olaya müdahale edip ayırmaya çalışıyor. Bu esnada yine polisin eşi kavgayı bitirmeye çalışsa da başarılı olamıyor. Ve görüntü kesiliyor. 

GÜNEŞ, POLİS ARACINDAN İNDİRİLEREK DAKİKALARCA DÖVÜLÜYOR

Ardından kavga ettiği kişinin polis olduğundan bihaber olan kafe sahibi Yunus Güneş, 155'i arayarak olayı bildirdi. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra bu kez kafenin dış kamerasına İlçe Emniyet Müdürü C.C, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Erciş Belediyesi Kayyum Vekili M.H ile özel hareket polislerinin kafenin önüne geldikleri görülüyor. Polisler ise bu arada kafe sahibi Yunus Güneş'i ekip arabasına alarak ifade için İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürmeye çalıştıkları sırada İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Erciş Belediyesi Kayyum Vekili M.H Güneş'i arabanın önünde. Kameranın kaydettiği görüntülerde  Güneş, İlçe Emniyet Müdürü ve beraberindekiler tarafından dakikalarca dövülüyor. Kamera görüntüsü Güneş, yaralı halde polis aracına bindirildiği sırada kesiliyor. 

'POLİSLER BİZİ DARP ETTİLER'

Olaya baştan sona kadar tanıklık eden Güneş'in ağabeyi Abdulmenaf Güneş, Mezopotamya ajansına yaşadıklarını şöyle anlattı: "8 Nisan saat 12.30 sıralarında kardeşim Yunus ile sivil bir polis arbedesinden sonra 155’i arayarak yardım istedik. Özel Harekat polisleri kafenin önüne geldi. İşyerimizi basan Özel Harekat polisleri bizi darp ettiler. Bu sırada İlçe Emniyet Müdürü C.C, ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Kayyum  Vekili M.H ile yanlarındaki koruma ve polisler kardeşimi araçtan indirerek adeta linç ettiler. Anamıza, bacımıza ve onurumuza küfür ederek, bize terörist dediler" iddiasında bulundu. 

'KAFE MÜHÜRLENDİ'

Olayın yaşanmasının hemen ardından polisin tekrar kafeye gelerek, "Kafede sigara içiliyor" ve "Kafenin ruhsatı yok" gerekçesiyle kafeyi mühürlediğini ileri süren Güneş, "Yaşanan olayın görüntülerini Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'na gönderdik. Bize yapılan zulüm artık bitsin. Bu olay herkesin başına gelebilir. Türk, Kürt, Laz ve Çerkez fark etmez herkes böyle bir olay yaşayabilir. O açıdan bu olayların bir daha yaşanmaması için destek bekliyoruz" dedi. 

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU'

Gözaltına alınan Yunus Güneş, olayın yaşandığı günün akşamında ifadesinin ardından  serbest bırakılırken, Güneş ailesi aldıkları darp raporu ile birlikte Erciş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

BENZER BİR SALDIRI KARAMAN’DA DA YAŞANMIŞTI

Benzer bir olay geçtiğimiz Şubat ayında Karaman’da da yaşanmıştı. 3 meslektaşıyla birlikte gittikleri bir kokereççide, garsonun kendi masasıyla yeterince ilgilenmediğini gerekçe yapan Komiser Yardımcısı E.E. önce özel harekat polisi B.Ş. ile birlikte garsonu tokatlamış, ardından esnafın başına silah dayamış ve daha sonra hiçbir şey olmamış gibi çekip gitmişti. Olay, iş yerindeki güvenlik kamerasına yansımıştı. İfadeleri alınan komiser yardımcısı ile ona yardım eden arkadaşı serbest bırakılmıştı.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı / Mahmut Ruvanas 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER