Erciş'te Eşi yakılarak öldürülen Ataman'a 18 yıl 4 ay hapis cezası

VAN - Erciş’te "İçeride teröristler var" denilerek ateşe verilen evinde yanarak can veren Hediye Ataman'ın tutuklu bulunan eşi Ahmet Ataman'a 18 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Erciş'te Eşi yakılarak öldürülen Ataman'a 18 yıl 4 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ- Van’ın Erciş ilçesi Çelebibağı Mahallesi’nde 18 Kasım 2016 tarihinde “İçeride teröristler var” iddiasıyla polisler tarafından ateşe verilen evinde yanarak can veren Hediye Ataman’ın (43) tutuklu eşi Ahmet Ataman'ın "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu Ahmet Ataman Patnos L Tipe Cezaevi'nden,Taner Ergün ise Rize L Tipi Cezaevi'nden SEGBİS ile katılırken, tutuksuz yargılanan Zehra Hezer ile sanık avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. 

'MÜVEKKİLİM MÜŞTEKİ OLMASI GEREKİRKEN SANIK KONUMUNDA'

Yoklamanın ardından başlayan duruşmada Ataman, Ergün ve Hezer daha önceki duruşmalarda verdikleri ifadelerini tekrar etti. Ataman'ın avukatı Mahmut Kaçan, iddia makamının mütalaasını kesinlikle kabul etmediklerini söyledi. Dosyada gizlilik kararı gerektirecek hiçbir durum olmamasına rağmen dosyaya acele gizlilik kararının konulduğunu belirten Kaçan, "Biz olaya ilişkin olarak müvekkilimin gözaltına alınmasından sonra gördüğü muamele ve eşinin ölümüyle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Müvekkilim bu dosyada müşteki olması gerekirken maalesef sanık olmuştur. Dosyada onun örgüt üyesi olabileceği yönünde bir delil yoktur" diyerek müvekkilinin beraatını istedi.  

ATAMAN VE ERGÜN'E 18 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Ardından kararını veren mahkeme, Ahmet Ataman ve Taner Ergün'e "Örgüt üyeliği" iddiasıyla 10 yıl, "Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçundan ise 8 yıl 4 ay hapis olmak üzere toplam 18 yıl 4 ay hapis cezası ve 833 gün adli para cezası verdi. Mahkeme ayrıca Zehra Hezer'e  ise "Örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek" suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. 

Avukatlar kararı Erzurum İstinaf Mahkemesi'ne götürecek. 

DAVANIN GEÇMİŞİ

Van’ın Erciş ilçesinin Çelebibağı Mahallesi’nde gece saat 02.00 sularında Ahmet Ataman’ın evine asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Olayda, Hediye Ataman, içeride PKK’lilerin olduğu iddia edilerek ateşe verilen evden çıkmasına izin verilmediği için yanarak hayatını kaybetti. Ertesi gün ana akım medya, Ataman olayını “Van’da sıcak çatışma, 1 PKK’lı öldürüldü", "Polisin teslim ol çağrısına karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı" şeklinde yansıttı. Eşinin yardım çığlıklarına karşın yangına müdahale etmek isteyen Ataman’ın eşi Ahmet Ataman ve yakınları Halit Ataman, Ömer Ataman, Suphi Ataman ile Kamuran Yiğit darp edilerek gözaltına alınmıştı. Görgü tanıkları, sabah saatlerinde kepçelerle yıkılan evden Ataman’ın yanmış cenazesinin çıkarıldığını, evde iddia edildiği gibi örgüt üyelerinin bulunmadığını, Hediye Ataman'ın 17 yıldır evli olduğunu ve evde hiçbir çatışmanın çıkmadığını vurgulamıştı. Yine, Ataman Ailesi avukatları Esra Akgün ve Mahmut Kaçan’ın “Yaşam hakkının ihlal edilmesi”  üzerinden yaptıkları suç duyurusuna ilişkin soruşturmayı iki hafta içinde bitiren Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararı vermişti.

 

  

MA

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER