Erciş'te Ercişli Emrahtan Erzurumlu Emraha "Kültür Sanat Ve Şiir Şöleni" düzenlendi

Erciş ilçesinde 'Ercişli Emrah'tan, Erzurumlu Emrah'a Kültür Sanat ve Şiir Şöleni gerçekleştirildi. Şölende Yurdun birçok ilinden Şair.Ozan ve Sanatçılar bir araya gelerek Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah arasındaki farklılıkları dile getirip her iki Emrah'ın da hayatlarını anlatıp, şiir ve türkülerini seslendirdiler.

Erciş'te Ercişli Emrahtan Erzurumlu Emraha "Kültür Sanat Ve Şiir Şöleni" düzenlendi

Ercişli Şair Gökmen Sakin’in  organize ettiği 'Ercişli Emrah'tan, Erzurumlu Emrah'a Kültür Sanat ve şöleni, Kaymakamlık Ferhat Kurtoğlu konferans salonunda yapıldı. Açılış konuşmasını yapan ilçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, "Ercişli Emrah, bizim gönlümüzde, beynimizde tartışmasız bir taht sahibi iken, maalesef Türkiye gündeminde yeterince tanınmamakta, bilinmemekte. Bu tanınmamak ve bilinmemekteki en büyük etkenlerden biri de şüphesiz Ercişli Emrah’ın yine bu toprakların çok büyük değeri olan Erzurumlu Emrah ile karıştırılmış olmasıdır dedi.

Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah üzerine bir  konuşma yapan  Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ise Ercişli Emrah' a ait olduğu iddia edilen mezar taşının 1980'li yıllarda Erciş'e geldiğinde Kaymakamlık binası bodrumunda olduğunu öğrendim o dönem hafta sonuna denk geldiği için görevli arkadaşa ulaşamadıklarından dolayı maalesef göremeden ilçeden ayrımıştım , "Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah'ın kullandıkları dil çok farklıdır. Yaşamış oldukları yüz yıl farlıdır. Erzurumlu Emrah, medrese eğitimi aldığı için aruz vezniyle hece ile şiirler yazmış. Ercişli Emrah ise sade bir Türkçe ile kendi bölgesine has bir Türkçe ile şiirlerini yazmıştır.Ağız özellikleri başlıca ayırıcı özelliğidir.

Sakaoğlu; Erzurumlu Emrah, 20 Yaşında Erzurum'u terk edip Orta Anadolu'ya gitmiş, dolayısıyla çocukluğunda, gençliğinde öğrenemediği Erzurum ağzını şiirlerinde pek yansıtamamıştır. Ama Ercişli Emrah'ın bütün ömrü Erciş ve çevresinde geçtiği için bu bölgenin dil özelliklerini son derece iyi yakalamıştır. Ercişli Emrah'ın bir özelliği de 'Selvihan' adlı sevgilisiyle aralarında geçtiği kabul edilen ve ortaya konulan hikayenin kahramanı olmasıdır. Erzurumlu Emrah ile herhangi bir hikaye söz konusu değildir. Aralarındaki başlıca farkları bu şekilde sıralayabiliriz" şeklinde konuştu.

Niksar Kaymakamı ve Belediye başkanında bir konuşma yaptığı  kültür sanat ve şiir şöleninde Yurdun farklı illerinden şölene davet edilen şair ve ozanlar, Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah'ın şiir ve türkülerini seslendirdiler.

Teşekkür konuşması Gökmen Sakin’den

Programda bir Teşekkür konuşması yapan Gökmen Sakin; Benim Ercişli Emrah ve Erzurumlu Emrah üzerine  1 yıldan buyanadır planladığım bir projem vardı, yaklaşık 1 ay ilçe kaymakamı  ile bu projemi gidip paylaştım “Bir fidan gibi bu projeyi bu şehirde ekmeyi düşünüyorum” dedim. Projemi kendisine anlattım sağolsun tabi olur dedi ve ben bu fidanı o gün ektim, emek vermeye başladım bir ay içinde dallandı, budaklandı ,büyüdü ve bugün Şiirlerimizle yeşerdi , türkülerimizle çiçek açıp meyvesini verdi.

Bu fidan yetişti yetişmesine ama ''' Toprağa , yağmura güneşe hep ihtiyacı oldu. Toprak yağmur olmasa fidan yetişirmi ? Bu önemli gecenin toprağı , yağmuru ve güneşi; ilçe Kaymakamı Mehmet Şiirin Yaşar’dır. Kendisine projemizi desteklediği için teşekkür ediyorum dedi.

Kültür Sanat ve Şiir Şölenine, Erciş eski Kaymakamı olan Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey,Prof Dr Saim Sakaoğlu,Yahya Akengin,M.Nuri Parmaksız,İsmail Bingöl,Sündüs Arslan Akça,M.Yalçın Azizoğlu,Rasim Yılmaz,Hasan Akar,Çiğdem Akar, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan,Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ,Türk Halk Müziği Sanatçıları Cahit Engin,Aysel Çiçek,Hüsamettin Ergül,Uğur Rona ,Ozan Ahmet Poyrazoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kültür Sanat ve Şiir Şölenin sonunda programa katılan akademisyen, şair ve yazarlara plaket takdim edilirken programa sponsor olan Sevgilim Gümüş ve Saat tarafından katılımcıların isimlerinin yazılı olduğu  Ercişli Emrah ile Selvi logolu kol saatleri hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER