Erciş Newroz etkinliğinde yer alan 8 kişiye hapis cezası

Van’ın Erciş ilçesinde 2015 yılında DBP ve HDP öncülüğünde Erciş Sahilkent Mahallesinde gerçekleşen Newroz etkinliğinde görev alan 9 kişi hakkında “örgüt propagandası” iddiası ile açılan davanın karar duruşması Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Erciş Newroz etkinliğinde yer alan 8 kişiye hapis cezası

Van’ın Erciş ilçesinde 2015 yılında DBP ve HDP öncülüğünde Erciş Sahilkent Mahallesinde gerçekleşen Newroz etkinliğinde görev alan 9 kişi hakkında “örgüt propagandası” iddiası ile açılan davanın karar duruşması Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Yapılan duruşmaya Erol Cengiz, Kenan Ultar, Şaban Tekin tutuklu bulundukları Van T Tipi Cezaevinden SEGBİS yolu ile katıldı. Avukatların hazır bulunduğu duruşmada heyet değişikliği nedeni ile tutanaklar yeniden okundu. Erol Cengiz’in savunmasını Kürtçe yaptığı duruşmada yargılanan diğer şahıslar önceki savunmalarının geçerli olduğunu ifade etti. Yapılan avukat savunmaları sonrasın Eski HDP yöneticisi Turgut Bayramhan’ın beraatine karar verilirken, Cevdet Zilanlı, Şaban Tekin, Haydar Tenik, Kenan Ultar,  Özgür Deniz, Erol Cengiz, Nefise Taylan ve Elvan Çetin, “Örgüt Propagandası yaptıkları gerekçesi ile 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Yapılanan Newroz etkinliğinde yargılama konusu olan iddianame de, Newroz Tertip Komitesi Başkanı Erol Cengiz’in “ Ortadoğu halkların Newroz Bayramını kutluyoruz” ifadeleri ile başladığı konuşması suç sayılırken, sahnede sunuculuk yapan Nefise Taylan’ın “Biji Serok Apo” sloganları attığı için kitleyi tahrik ettiğine ilişkin suçlamaya konu oldu. Newroz organizesi sırasında etkinliğe sunucu olarak ücret karşılığında katılan yerel sanatçı Kenan Ultar’ın söylediği Kürtçe şarkılarla halkı galeyana getirdiği ve bu nedenden etkinliğe katılan kitlenin “Biji serok Apo” sloganları attığı ifade edildi. Aynı zamanda Newroz alanında asılan Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve pankartları da “örgüt propagandası” suçlaması kapsamına alınarak, yaşanan durumdan tertip komitesi üyeleri, Haydar Tenik, Özgür Deniz, Şaban Tekin, Elvan Çetin ve Cevdet Zilanlı suçlu bulunarak cezalandırıldı. Gazete Yaşam

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER