Erciş Kaymakamı'ndan 'ağaç kesimi' açıklaması

Erciş ilçesi Çatakdibi (Zortul) köyünde deprem konutları yapılacağı belirtilen alanda kesilecek yüz binlerce ağaca ilişkin açıklama yapan Erciş Kaymakamı Barboros Baran, "200 bin ağacın kesileceği" haberlerinin gerçek dışı olduğu iddiasında bulundu.

Erciş Kaymakamı'ndan 'ağaç kesimi' açıklaması
23 Ekim 2011 tarihinde Van'da meydana gelen depremin ardından evleri hasar gören köylüler için yapılacağı ifade edilen toplu konutlar için Erciş ilçesine bağlı Çatakdibi (Zortul) köyünde 200 bin ağacın kesilmesine dönük tepkiler devam ediyor. DİHA'nın servis ettiği ve tüm kesimlerin tepkisine neden olan ağaç katliamı için Erciş Kaymakamı Barboros Baran tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamasında, ağaç kıyımının gerçek dışı olduğunu ileri süren Baran, şunları kaydetti: "Ancak son günlerde bazı çevreler aziz milletimizin hassas duygularıyla oynayarak Erciş ilçemizin Çatakdibi Köyünde 200 bin ağaç kesilecek şeklinde gerçeği yansıtmayan bir söylenti çıkarmışlardır. Daha önce belirttiğimiz gibi konutları ağır hasarlı olan vatandaşlarımıza yeni konut yapılması için Çatakdibi köyümüzde 64 vatandaşımızın yer seçiminde mülkiyet sorunu ile karşılaşılmıştır. AFAD mühendislerinin köy içindeki hazine arazisinden yaptıkları yer etüt çalışması sonucunda zemini gevşek olmayan ve yeni konut yapımına en müsait olan bu alan 64 vatandaşımız için seçilmiştir. Yaklaşık 120-130 dönümlük bu hazine arazisi üzerinde Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespitlerde 170 adet meyve ağacı, 630 meyve fidesi, 1800 kavak ağacı, diğer parselde 3220 meyve ve ağaç fidesi bulunmaktadır. İddia edildiği gibi 200 bin ağacın olabilmesi için metre kareye birden fazla ağaç yerleşmesi gereklidir. Bu da fizik kurallarına aykırıdır. Bahsi geçen 200 bin ağaç kesinlikle söz konusu değildir. Sayıyı abartmak ve doğa üzerinden haksız işgallerini meşrulaştırmak isteyen vatandaşlarımız yer seçim işlemleri tamamlanıp bu arazi üzerinde karar kılındıktan sonra fide denilen kavak çitillerini toprakla buluşturmuşlar bir kısmı da kesilen kavaklardan filizlenen fideleri ağaç olarak göstermeye çalışmışlardır. Çatakdibi köyündeki vatandaşlarımız ağaç kesimiyle ilgili hukuki yollara da başvurmuş ilgili kurumlara durumu taşımışlardır. Ama hiçbirinden kendileri için olumlu bir sonuç alamamışlardır." 

Ailelere 'işgalci' suçlaması!

Ağaçların kesilmesine ve toplu konutların yapımına karşı çıkan yurttaşları "işgalcilikle" suçlayan Kaymakam Baran, "Çatakdibi köyümüzde AFAD mühendisleri tarafından yer seçim çalışmaları yapılmış ve bugün mevzusu yapılan araziler hem afetsellik açısından hem de şehirleşme açısından uygun görülerek bu köyde evleri ağır hasarlı olan 64 hak sahibi vatandaşımıza ev yapılmak üzere seçilmiştir. Biz tabi ki haksız yere bir fidan bile kesmek istemeyiz. Bütün köy halkının kullanması gereken bu arazi köyde 4-5 aile tarafından işgal edildiği için alternatif çalışmalar yapılmış ama 64 aileye toplu alan olarak seçilebilecek şehirleşmeye ve afetsellik açısından uygun devletin hüküm ve tasarrufunda bir arazi bulunamamıştır" diye belirtti. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 16:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ercişli
ercişli - 6 yıl Önce

kaymakamın açıklaması bence dikkatli okunmalı. birkaç aile hazine malını zimmetine geçiriyor. sonra da geri alınmasın diye ağaçlandırıyor. o zaman herkes öyle yapsın. herkes hazine arazisini zimmetleyip ağaçlandırsın.

kemal kemal
kemal kemal - 6 yıl Önce

kaymakam beye sonuna kadar hak veriyorum.

filistan ovalı
filistan ovalı - 6 yıl Önce

haksiz yere işgal et yeri ve işgalci değiliz de o zmaan biz de isteriz bir yer gösterin kavak dikelim... hepimiz vatandaşız. yok öle yağma amacınızın hazine arazine konmak olduğu ağaç mağaç olmadığı aşikar hafife almayın vatandaşı cehil değiliz.

serkan balıkço
serkan balıkço - 6 yıl Önce

amacınız doğa korumak değil kamu hizmetini engellemek bizi akılsız sanma farkındayız. loooo sende gülüyorsundur bunları yazarken zaten demi seni seni :)

ümit inci
ümit inci - 6 yıl Önce

sayın kaymakamım biz işgalci değiliz kendi topraklarımızda nasıl işgalcilik oluyosa anlamadım ama elimizde kanıt belgeler var bahsettiğiniz arazide 3 metre kareden su cıkıyo bu toki yapımı için uygunmudur 200 ağaç dediğini arazi bizzat kendiniz ziyaret edr bakarsanın daha gerçekçi olur demekki toprağa tarım arazisine yeşil alanlara sahip çıkmak işgalcilikse en büyük işgalciler biziz çünkü bu topraklar bu yeşil oramlar bizim halkımıza ait olan birşey çünkü ne pahasına olursa olsun biz bu doga güzelliğini savunuruz herşeyin gerçeğe açığa çıkmasını istiyosanız sayın kaymakamım heyt gönderin keşif yapsınlar

ercişte otturuyorum
ercişte otturuyorum - 6 yıl Önce

tabiki ağaçların kesilmesi doğanın tahribatı hoş birşey değil,ama sayın kaymakamın belirttiği gibi fizik kurallarına aykırı bir abartıyla gündem yaratma,haksız bir şekilde işgal edilen hazine arazisinin kamu kulanımına açılmasını engelleme teşebüsleride doğru değil,hem kavak ağaçları salgıladıkları polenlerle insan sağlığına zarar veriyorlar.normalde belediyelerin mücadele ettikleri ve bundan ötürüde kesim yapma kararları aldıkları ağaçlardır.tatvan belediyesinin uygulamaları örnektir.

kenan çelık
kenan çelık - 6 yıl Önce

benım bu yorumum ercış kaymakamına ben deprem mağduruyum daha bır yatacak bır evım yuvam ve çadırım yok yüzlerce dılekçe verdım sonuç alamadım ıkı çapulcu kapıcı yüzünde senı gumuyoruz yüce allah bu vatanda bıze ezyet çektıren başımıza mulkı amırı olan kışılerın allah belalarını versın hele vatandaşın sorununu dınleyenmeyen kışilerın her ıkı elım yakasında olacak mahşer gunu yeter artık insanlar gıbı yaşamak ıstıyorum adam olun adam gıbı haklarımı verın

selçuk
selçuk - 6 yıl Önce

bana göre can candır ağaç hayvan veya insan olması önemli değil.


SIRADAKİ HABER