Erciş Devlet Hastanesi'ndeki doktorlar dayak tehdidi altında!

Erciş Devlet Hastanesi'nde görev yapan doktorlar ve personeller, her an saldırı tehdidi altında. Yıllardır dar kapasiteli hastanede görev yaptıklarını belirten hastane personeli, hastane yetkililerinin duyarsızlığı nedeni ile zor şartlarda görev yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Erciş Devlet Hastanesi'ndeki doktorlar dayak tehdidi altında!
HABER: idris YILMAZ
www.haberercis.com


Van'ın Erciş ilçesinde 150 yataklı hastanede Erciş ve bölge ilçelerine sağlık hizmeti veren personel, yoğun iş temposu ve eksik personel nedeniyle iş yapamaz duruma geldi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir hastane personeli, hastanenin başta Erciş ve çevre iller olmak üzere 120 bin nüfusun üzerinde bir hasta potansiyeline baktığını belirterek, "Mevcut ilçe hastanesi zaten ilçeye yetmiyor, bu yetmezmiş gibi çevre ilçelerden her gün yüzlerce kişi tedavi olmak için hastaneye geliyor. 100 binin üzerinde bir hasta potansiyeline bakan hastanede yalnızca 2 kadın doğum uzmanı var. Bu eksiklikler nedeniyle çoğu zaman acil hastalara müdahalede zorluk yaşıyoruz. Yaşanan bu durum üzerine hasta yakınları tarafından doktorlar ve hastane personelleri saldırılara maruz kalabiliyor" dedi.

'Yetkililerin duyarsızlığı personeli hedef haline getiriyor'

Yıllardır Erciş Devlet Hastanesi'nde görev yaptığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen başka bir personel, hastane başhekiminin defalarca Sağlık Bakanlığı'na yaşanan sıkıntıyı aktardığını konu ile ilgili önlem alınması gerektiğini ifade etmesine rağmen yine de çözüme yönelik hiçbir önlemin alınmadığını aktararak, "Yetkililer bizlere adeta kum torbası muamelesi yapıyor. Hasta yakınları bize etmediği küfür ve hakaret kalmıyor. Akşam saatlerinde gelin buraya acil polikliniğine bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Geçenlerde bir trafik kazası olmuştu, hastanede bütün doktorlar can havli ile oradaki yaralıların hayatını kurtarmaya çalışırken tanımadığım biri 'Ben vekilin yeğeniyim' diyerek hastasını muayene ettirmek istedi. Biz de durumu kendisine izah edince 'Siz beni tanımadınız galiba bu ilgisizliğinizi vekil beye aktaracağım' diyerek bizi vekille tehdit etti. Hastanenin bu durumundan vekilin duyarsızlığı neden olmuyormuş gibi bir de üzerimize doğru yürüdü. Biz her an saldırı tehdidi altındayız" diye konuştu.

'Hastane de imkansızlık had safhada'

İsmini vermek istemeyen bir acil poliklinik doktoru ise, şu sözlerle yaşadıkları sorunu dile getirdi: "Bu hastanede eğer bütün hastalara randevu verilirse ortalama doktor başına günlük 700 ile 800 arası hasta düşer. 182 randevu sistemini ararsanız verilen randevu zamanları ile ne demek istediğimizi anlarsınız. Bırakın doktor eksikliğini, malzeme eksikliği de had safhada, acil bir hasta olduğu zaman acil müdahale için elimizdeki imkanlar çok az. Örneğin geçenlerde bir oto sanayici yolcu otobüsünü tamir ederken kriko boşalmış otobüs direk adamın üzerine çökmüştü. Çocuk iç kanaması geçiriyordu. Müdahale edeceğimiz imkanlarımız yoktu, ambulans yoktu, ambulans gelene kadar çocuğun durumu ağırlaştı. Van'a yetişemeden çocuk yaşamını yitirdi. İmkanlar olsaydı o çocuk belki de şimdi yaşıyor olacaktı" dedi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Erciş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İrfan Binici, ilçe hastanesinde yaşanan doktor yetersizliğinden kaynaklı hasta ve hasta yakınlarının hastane personeline tepki gösterdiğini ve hakaret ettiğini doğrulayarak, yaşananlardan hastanenin yetersiz olmasından kaynaklandığını iddia etti.
 

DİHA

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 21:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman Şeker
Abdurrahman Şeker - 5 yıl Önce

çok doğru bir konuya değinmişsiniz asıl yetkililerin duyarsızlığı hastane personelini hedef haline getiriyor. bu konuda hem sağlık personellerine hemde ilçe halkına büyük iş düşüyor. iki tarafın karşılıklı sağduyu göstermesi lazım.halk deyim yerindeyse patlayacak yer arıyor haklı olarak. yıllardır nufüsa ters orantılı olarak hastane kapasitesi yükseleceğine düşüyor.ama inanıyorumki yeni yapılan hastane faaliyete girdikten sonra ercişimizin sıkıntıları son bulacaktır. sadece bu zaman diliminde sağduyulu olmamız gerekiyor.

mesut ışık
mesut ışık - 5 yıl Önce

bu durumda siz de haklısınız erciş halkı da haklı.suçlu yıllardır düşünülen ve bir türlü gö remediğimiz hastahaneyiyapanlardır

inancım yok
inancım yok - 5 yıl Önce

artık ercişde bişeye inanasım gelmiyor normal günde bir türlü halk başka günde bir türlü konuşulur

modern kro
modern kro - 5 yıl Önce

ben bu konuda özellikle idris yılmaz beye teşekkür etmek istiyorum tarafsız ve gerçek haberlere yer verdiği için erciş devlet hastanesi kanser olmuş bir yer bence derhal devlet görevlilerinin bu konuya el atması gerekiyor yüzlerinin ak dedikleri partilerinin aklanması için devlet hastanesinde bütün personeli bir konuşturun bakın neler neler var depremde hastaneye yapılan masraf ile yeni bir hastane yapılırdı acilen müfettiş incelenmesine alınması gerekiyor bence ben şahsen ailemi böyle bir durumdaki hastaneye götürmek istemiyorum maalesef. saygılar

SIRADAKİ HABER