Erciş Belediyesinden İşten Çıkarılmalara ilginç açıklama geldi

Erciş Belediyesi'nden işten çıkarılmalara yönelik açıklama yapıldı.

Erciş Belediyesinden İşten Çıkarılmalara ilginç açıklama geldi

KHK ile Erciş Belediyesine kayyım olarak atanan Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ve yönetiminin belediyecilikteki  uygulamaları her geçen gün yeni işçi kıyımların oluşmasına yol açıyor. Son olarak geçtiğimiz gün belediyede 70 işçinin daha işine son verilmesine yönelik belediyenin resmi sayfasında yapılan resmi açıklama ile kendi yaptıkları usulsüzlükleri açıkladı. KHK kararı ile Erciş Belediyesi'ne Kayyım olarak atanan Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ve geçici görevlendirme ile oluşturduğu kadrosu bir usulsüzlüğü daha kendi ifadeleri ile açığa çıkardı.

2014 yerel seçimler sonrası DBP’li belediye yönetiminin usulsüz çalıştırıldığı gerekçesi ile  müfettiş baskısıyla çıkarıldığı belirtilen 187 işçiyi mahkeme kararını hiçe sayarak tekrar işe aldıklarını ifade ederek, açıklamasının devamında bu işçileri tekrar işten çıkarma gerekçelerini çarpıcı ifadeler içeren bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada işten çıkarılan işçilerin kişilik hakları ve kişisel itibarlarına “dedikoducu, iftiracı, fitneci” ifadeleri ile suçlaması dikkat çekti.

DBP’nin işten çıkardıklarını işe geri aldılar ama…

“Kamuoyuna Bilgilendirme Notu” Başlığı ile Belediyenin resmi sosyal medya hesabından duyuru yapan kayyım, ”daha önceden kadrolu olmaksızın geçici işçi statüsünde ara ara çalıştırılmakta iken” ifadeleri ile başladığı açıklamasında,  işçilerin 2014 seçimlerinden DBP’li belediye yönetimi tarafından işten çıkarıldığına dikkat çekti. Yargılamanın devam ettiği süreçte işten çıkarılan 180 işçiden 135’nin işlerine tekrar alındığını belirten kayyum, “Bu işçiler belediyemiz bünyesinde çalıştırılmakta iken Yargıtay konuyu ele almış ve bu 135 işçiden sadece 33 adedinin 6 aydan az olmak üzere çalıştırılabileceğine karar vermiştir” denildi.

Yargı kararı dikkate alınmamış...

Açıklamada yargı kararını esas almadıklarını itiraf eden kayyım,”Buna rağmen belediyemiz üst derece yargı kararına göre çalıştırılmaları red edilen işçileri bile iyi niyetli davranarak işten çıkarmamıştır” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Daha sonra mahkeme hükmünü gerekçe gösterdiklerini belirten kayyım yeniden işçilerin çıkışını verdiklerini belirtiyor.

Kayyım,” Bu defa belediye yönetimimiz çalıştırma mecburiyeti olmamasına rağmen hizmet alım sözleşmesiyle temizlik işlerini alan firma nezdinde girişimde bulunarak yapılacak eleman alımlarında öncelikle bu işçilerin tercih edilmesi telkininde bulunmuştur. Bunun üzerine söz konusu firmadan bu 135 kişiye işe davet yazısı gönderilmiş, çalışmak isterlerse işe hemen başlatılacakları bildirilmiştir. Adı geçen işçilerimizin çok büyük kısmı bu davete memnuniyetle karşılık vermiştir” dedi.

İşçiler beceriksizlikle suçlandı…

Kayyım açıklamasının devamında yıllardır belediyenin teknik işlerinde çalışan ve bunun ilçe halkı tarafından bilinmesine rağmen işçileri beceriksiz ve eğitimsizlikle suçlaması dikkat çekiyor. Kayyım,” Ancak Erciş kamuoyunca iyi bilinen ve hiç bir teknik becerisi eğitimi ve vasfı olmamakla birlikte kendilerine bir takım sıfat ve unvanlar atfederek ve bir takım siyasi mensubiyet iddiasıyla kendilerine teklif edilen işleri küçümseyerek red etmişler ve kendilerinin belediye bünyesinde daha önemli makam ve mevkilerde istihdamlarını daha doğrusu yıllarca yaptıkları gibi hiç bir hizmet üretmeden yüksek oranda maaş alarak çalışıyor görünmeyi talep etmişlerdir”

Resmi açıklamada işçilere hakaret edildi…

Kayyumun göreve gelmesi ile birlikte belediyede yaşattığı işçi kıyımlara yönelik ilçede oluşan tepkilerden yine işçileri sorumlu tutması ve işçileri “fitneci,dedikoducu,iftiracı” ifadeleri ile suçlaması dikkat çekti. Kayımın açıklaması şöyle: “ Bu tür talepleri tarafımızdan red edilen grubun son günlerde  sosyal medyada ve dedikodu odaklarında başlattığı iftira, karalama ve fitne yayma çabalarının sebebi asıl olarak budur. Eylül 2016 tarihinden itibaren devletimiz ve hükümetimizin tasarrufuyla atandığımız kayyumluk görevini başta sayın cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin emir ve talimatları doğrultusunda kanunlar çerçevesinde ve ilçemizde yaşayan 174 bin kişinin ortak menfaati doğrultusunda yönetmekteyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 00:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER