Erciş belediyesi 2 milyon TL değerindeki ekmek fabrikasını 40 bin TL’ye satıldı

Erciş ilçesinde yaşanan 23 Ekim 2011 depremi sonrası İstanbul Keçiören Belediyesi tarafından Erciş Belediyesine hibe edilen 2 Milyon TL değerindeki ekmek fabrikası makineleri ve ekipma nları kayyum tarafından 40 Bin TL karşılığında hurdacıya satıldığı öğrenildi.

Erciş belediyesi 2 milyon TL  değerindeki ekmek fabrikasını 40 bin TL’ye satıldı

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ardından keçiören Belediyesi tarafından Erciş Belediyesine hibe edilen ve mali değeri 2 Milyon TL değerinde olduğu iddia edilen ekmek fabrikası makineleri kayyum tarafından hurdacıya satıldı. 40 Bin TL karşılığında satıldığı öğrenilen makineler ilçede çeşitli tepkilere yol açarken, konu hakkında aradığımız Erciş Belediyesi yetkilileri makinelerin akaryakıtla çalıştığını ve ekmek üretme maliyeti yüksek olduğu gerekçesi ile sattıklarını ifade etti.  


‘Makineler parçalanıyor’


Erciş hurdacılar sitesinde bulunan dev makinelerin milyon değerindeki makineleri ihale karşılığında alan hurdacılar ekmek fabrikasyon makineleri kısa sürede parçalaması dikkat çekti. 
‘Ekmek üretme maliyeti yüksek ve yer işkal ediyormuş’


Konu hakkında telefonla arayıp görüştüğümüz Erciş Belediyesi kayyım yardımcısı Cuma Şahin, ekmek fabrikasyon makineleri sattığını doğrulayarak gazetemize gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bahsi geçen fırın depremin hemen sonrası ikeçiören belediyesince belediyemize hibe edilmiş, geldiğinde dahi ikinci el olan eski tip mazot ile çalışan ve aşırı yüksek maliyeti nedeniyle hiçbir zaman kullanıma alınmamış bir fırın olup,  7 yıldır belediye garajında yer işgal edip çürümeye terk edilmiştir. Yeni yönetimimizce fırın ile ilgili Gaziantep ve Ankara’da kurulu büyük fırın imalatçısı ve satıcısı firmalarla görüşülmüş. Fırının ancak İran, Irak, Suriye gibi ülkelerde belki kullanılabileceği çünkü mazot ile çalışıyor olması sebebiyle çok maliyetli ve kullanmanın akıl karı olmadığı ve bedava bile verilse alınmayacağı bildirilmiş.

Sonuçta da belediyemizin elektrikle çalışan maliyeti düşük fırınının olması ve görüştüğümüz 8-10 firmanın da “bedava bile olsa almayız” şeklindeki beyanları üzerine bu fırını kamu ihale kanunu kapsamında ihale ettik ve en yüksek bedeli verene satıp hem gelir elde ettik hem de garajda yer işgal edip durduğu yerde çürümesinden kurtulmuş olduk” denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER