Yerli Trambüsler Dünyaya Açıldı

Türkiye’de ilk yerli üretim olarak hizmete sunulan trambüs, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından organize edilen ’Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nda yetkililerden tam not aldı.Toplu taşımacılık sektöründe...

Yerli Trambüsler Dünyaya Açıldı
Türkiye’de ilk yerli üretim olarak hizmete sunulan trambüs, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından organize edilen ’Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nda yetkililerden tam not aldı.
Toplu taşımacılık sektöründe dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), ‘Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nı Türkiye’de ilk yerli üretim olarak hizmete sunulan trambüs projesi kapsamında Malatya’da düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda Bozankaya da üretici firma olarak yer aldı. Çalıştaya Almanya’dan Suudi Arabistan’a Latin Amerika’dan İngiltere’ye kadar farklı ülkelerden ve Türkiye’deki belediyelerden üst düzey toplu taşımacılık yetkilileri katıldı.
Toplu taşıma hizmetlerinin, ağır hasta taşıyan bir sağlık görevlisi titizliğiyle yapılan bir hizmet olduğunu söyleyen MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, şehrin gelişmişliğinin toplu taşım hizmet kalitesi ile orantılı olduğu bilinciyle ulaşımda hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için çalıştıklarını söyledi. Yapılan araştırmaların mevcut enerji kaynaklarının zamanla yetersiz kalacağını veya tükeneceğini gösterdiğini kaydeden Tamgacı, “Bu yüzden sürdürülebilir ulaşım adına Trambüs sistemini hayata geçirmeye karar verdik. Ulaşım sistemleri hakkında raporlar hazırladık. Bu raporlarda Malatya’nın yıllara göre nüfus artış hızı da göz önünde tutularak, hiçbir zaman metro veya hafif raylı sistem ihtiyacı olmayacağına, troleybüs sisteminin Malatya için en uygun alternatif olduğuna karar verdik” dedi.
Ankara OSTİM Sanayisi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise yaptığı konuşmada ‘Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nın önemini belirterek, desteklemek için Malatya’ya geldiklerini söyledi. Aydın, “Bu proje sadece bir Malatya projesi değil, Türkiye’nin projesidir. Türkiye’deki yerel yönetimlerimize bir örnek olduğuna inandığımız için bu projeyi destekliyoruz. Türkiye’de raylı sistemler ve toplu taşıma araçlarının inanılmaz bir gelişme trendi var. Ancak ihtiyaçların hepsini yurt dışından sağlamak durumundaydık. Toplu taşımacılıktaki taleplerin kendi yerli imkanlarımızla karşılanacağına inanıyoruz. Malatya’da alkışladığımız bu projeyi yerinde incelemekten oldukça mutluyuz. Bu özel projeye yüreğini, imzasını koyanlara, teknik elemanlara ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a canı gönülden tüm Türk Sanayicileri adına teşekkürlerimizi sunmak için bu kürsüye çıktım. Kendilerine bir çığır açtıklarını söylemek istiyorum. Bu açılan çığır diğer belediyelerimize örnek olacaktır. Sadece Malatya’da kalmayacak, diğer şehirlerimize de yaygınlaşacaktır” ifadelerini kullandı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci ise yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kısa sürede Troleybüsü hayata geçireceklerini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1950’li yıllarda troleybüs hizmeti vermeye başladığını ancak alternatif teknolojileri denemek adına yıllar sonra şebekeleriyle birlikte sistemden kaldırıldığını belirten Mümin Kahveci; “Ama tekrar 1990’lı yıllardan sonra bu sistemlere geri döndük. Sebebi de son derece mantıklı ve gerçekçi. Yaptığımız işin ve aynı zamanda Malatya’nın bu projeyi seçmesi hakikaten başarısını da bir anlamda göstermiş oluyor. Hem çevreci, hem de erişilebilir bir proje. Ayrıca yüzde yüz tasarımı yerli mühendislerle yapılmış. İşletmesi de profesyonel işletmeciler tarafından yapılan, aylardır da profesyonelce işletilen bir kuruluşla bir sistemle karşı karşıyayız. Biz de İstanbul’da benzer sistemleri hızla hayata geçiriyoruz. Bizim de 727 km gibi 2019 yılına kadar hayata geçireceğimiz raylı sistemlerimiz var. Ayrıca troleybüsü de İstanbul’da çok kısa sürede hayata geçireceğiz. Onun fizibilite çalışmalarını bitirdik. Önümüzdeki dönemde de bununla ilgili çalışmalara başlayacağız,” şeklinde konuştu.
Büyükşehir statüsü ile birlikte il genelinden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da sorunların çözümü için çalıştığını kaydeden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Şehirlerin bir bütün halinde gelişmesi büyükşehir olarak büyük bir fırsatı doğurmuş oldu. Merkezden sorumlu olduğumuz kadar kırsalın da sağlıklı bir çözüme kavuşturulması düşünülmesi gerekiyor. Ülkemizin bütün illerinin de aynı etki altında olduğu, kırsaldan kente göçün devam ettiği bir süreci yaşıyoruz. Son 20 yıldır kırsaldan kente aşırı bir göç var. Kentte yaşayan nüfus oranı yüzde 65-70’leri buldu. Bizler şehrin imar ve altyapısından olduğu kadar en önemli konulardan birisi olan ulaşımdan da sorumluyuz. Merkezdeki ulaşım, genel ulaşımın bel kemiği durumunda. Dolayısıyla bu sistem üzerinde uzun yıllar çalıştık. Malatya ulaşımını hem ekonomik anlamda, hem de önümüzdeki yıllardaki nüfus kriterlerini göz önüne alarak, Malatya’ya en uygun ve en ekonomik ulaşım sisteminin hangisi olduğu noktasında çalışmalar yaptık. Yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sistemin troleybüs olduğuna karar verdik. Bu çalışmalar sırasında UITP’deki yetkililer de bize yardımcı oldular, öncülük ve rehberlik ettiler, onlara teşekkür ediyorum. Şu anda araçlarımız çalışmaya başladı. Neticede belki hedeflemiş olduğumuz yatırımı henüz tamamlamadık. Şu anda birinci etapta dahi araç eksikliğimiz var. Araç takviyesi yapmamız gerekiyor. Tercih son derece yüksek. Yaptığımız anketlerde yüzde 80’in üzerinde memnuniyetlik var. Bu da bize güç ve moral verdi” dedi.
Konuşmaların sonunda UITP Troleybüs Komitesi Başkanı Sergei Korolkov Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a plaket verdi.
Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay; “Türkiye’deki ilk yerli Trambüs, yerli tramvay ve elektrikli otobüs üreticisi olarak Avrupa’da yılın şirketi seçildik. Yerli üretim araçlarımız ile uluslararası arenada bu denli büyük ilgi görmek çalışmalarımız için ayrı bir motivasyon oluyor. Tamamen Türk mühendislerinden oluşan ekibimiz ile geliştirip ürettiğimiz yeni nesil araçlarımız, toplu taşımacılık hizmetlerinde en ideal çözümleri sunuyor. Trambüslerimiz, hem ulusal hem de uluslararası platformda yerel yönetimler tarafından büyük ilgi görüyor. Yunanistan, Brezilya, Avusturya ve Almanya’dan teknik heyetler, Türkiye’ye gelip aracımızı yerinde inceliyorlar. Malatya’da düzenlenen ‘Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nda yerli üretim trambüslerimizin aldığı övgüler ise bizi son derece gururlandırdı,” diye konuştu.
Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nda 3 oturum yapıldı. Toplu ulaşımın dünü ve bugünü her yönüyle ele alındı. Çalıştay boyunca ayrıca, UITP’nin yeni projeleri ve toplu taşımacılık sektörünün geleceği de görüşüldü. Birinci oturumda ‘Mod seçimleri ve çeşitli teknoloji çözümlerini karşılaştırma’ konusunda yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcılar sunumlarını yaparken, ikinci oturumda ‘Yeni bir troleybüs sisteminin planlama, tasarım ve inşaatı’ ile ‘Türkiye şehirlerinde troleybüs çalışmaları’ konularında sunumlar yapıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER